Nože - Nůž
NOŽE-NŮŽ Aktuality, videa, fotky, komentáře
Nože - Nůž hlavní strana |  Nožířské oceli |  Materiály střenek |  Typy čepelí |  Typy pojistek |  Tabulka složení nožířských ocelí |  Čepele - tvary, broušení |  VIDEA NOŽŮ |  Výběr nože |  Zubaté vs. rovné ostří |  Černěná vs. nečerněná čepel |  O výrobcích nožů |  Nože ve filmu | 
AKTUALITY, RECENZE, VIDEA, FOTKY... |  KONTAKT-OBJEDNÁVKY-OP  Základní informace o nožích aneb než se začnete ptát - čtěte !
NABÍDKA
ZNAČEK NOŽŮ :

AKTUALITY
SKLADEM
SLEVY-AKCE
VÝPRODEJ
ABKT Tac
Akinod
Aku Strike
Al Mar
Amare
American Tomahawk
Anglesey
Anza
Artisan
Attleboro Knives
Baladeo
Bark River
Bastinelli Creations
Bastion
Bear & Son
Becker Knife & Tool
Begg Knives
Benchmark
Benjahmin
Beretta
Bestech Knives
Beyond EDC
Black Fox
Blackjack Classic
Blackhawk Blades
Blade Tech
Boker
Boker Magnum
Bradford Knives
Bradley
Brous Blades
Browning
Buck
BucknBear
Byrd by Spyderco
Camillus
Campcraft Outdoors
Canal Street
Cardsharp2 IS
CDS
CH Knives
Chaves
Cherusker
Civivi
CJRB
Chroma Scales
CMB Made Knives
Cobratec
Cold Steel
Combat Ready
Condor
Columbia River (C.R.K.T.)
CS Green River Tactical
CSSD/SC Bram Frank
D-Tac
Damned Designs
Darrel Ralph
Defcon Blade Works
Deejo
Demko
Dendra
DICTUM
Dirty Bird
Double Star
Douk-Douk
Down Under
DOVO
DPX Hest
Dreamtech
Du-Star
Eickhorn Solingen
Eikonic
EKA
Elite Tactical
EOS
ESEE
Ferrum Forge Knife Works
Finch
Fisher Space Pen
Flytanium
FOBOS Knives
Fred Perrin
G.Sakai
Ganzo
Gerber
Grohmann
Grissom
Guardian Tactical
Halfbreed Blades
Havalon
Hazen Knives
Heckler & Koch
Heretic
Hibben Knives
Higonokami
Hoback
Hogue
Honey Badger
Hen&Rooster
HTM
Ibberson Yacht
IXL
Jason Perry Blade Works
Ka-Bar
Kai USA
Kanetsune
Kansept
Karbon
Kellam Finland
Kershaw
Kissing Crane
Kizer
Knives of Alaska
Komoran
Krudo
Kubey
Kunwu
Lansky Knives
Linton
LOTAR
Mallery Designs
Mantis Knives
Marbles
Marttiini
Maserin
Master Cutlery
Maxace
Maxpedition
Maxpedition Knives
Mcusta
Medford
Mercury
Meyerco
Microtech
Mikihisa
Mission
Moki
Morakniv
Muela
Myerchin
Nemesis
Nezařazeno
Nieto
Nite Ize
Nože-Nůž
Ohta
Old Hickory
Ontario Knives
OTTER-Messer
Outdoor Edge
Pathfinder
Patriot Bladewerx
Pena Knives
Petrified Fish
Pouzdra na nože
PMP Knives
Quartermaster
QSP Knife
RAMBO
Ranger Knives
RAT Cutlery
Real Steel
Reate Knives
Reiff Knives
Remington
REVO
Rike Knife
Robert David Laguiole
Roper
Rough Ryder
Rough Ryder Reserve
Ruger
RUIKE
S-TEC
Samura
Santa Fe Stoneworks
SCAR Blades
Sencut
Sheffield
Shadow Tech
Shieldon
Schrade
SIG
Skif Knives
Smith & Wesson (S&W)
Sniper Bladeworks
SOG
Southern Grind
Spartan Blades
Spyderco
SRM Knives
StatGear
Station IX
Stedemon
Steel Will
Stroup Knives
Svord
Tactile Knife Co.
Takumitak
TEC Accessories
Tekta Knives
Tenable Knives
Templar
Terzuola
Tokisu
Tools for Gents
TOPS Knives
TOOR Knives
Trivisa
Ultra-X
United Cutlery
Utica
UZI
V NIVES
VDK Knives
Viking Tactics
Vosteed
Vystřelovací
Automatické nože

Wachtman
Wander Tactical
We Knife Co Ltd
Wesn
Witharmour
Wild Steer
Willumsen
WIN+
XIN Cutlery
Zero Tolerance

PODLE POUŽITÍ :
KUCHYŇSKÉ NOŽE
Vystřelovací
Automatické nože

Filetovací nože
Pouzdra na nože
Vrhací nože
Záchranářské nože
Škrtadla (podpalovače)
Damaškové nože
Potápěčské nože
Údržba nožů
Taktická pera,
Teleskopické obušky,
Nunchaku, Kubotan,
Sebeobrana

Paracord - Parachute Cord

BROUSKY
BRUSIVO :

KAMENOŽROUT
Lansky
Spyderco
DMT
KME Sharpeners
EZE-LAP
Norton Sharpeners
Japanese Waterstone
Hewlett Sharpeners
Gerber
Boker
CASE
Kershaw
Marbles
Arkansas Sharpeners
Smith's Sharpeners
Schrade Sharpeners
Warthog
Work Sharp
Kapesní brousky
Belgické břidlice
Vodní kameny
Suehiro/Cerax

Vodní kameny Naniwa
Vodní kameny
King/Sun Tiger

Real Steel


KONTAKT
OBJEDNÁVKA


zavírací nože
nože s pevnou čepelí
kuchyňské nože
lovecké nože
rybářské nože
vojenské nože
kapesní nože
dýky
brusivo brousky


UŽITEČNÉ INFORMACE :
Převod jednotek
(inch na cm...atd)


Anglicko-český
nožířský slovníče


Nožířské ocele

Sitemap Nože-Nůž
Sitemap.txt
Sitemap.xml


Nože - Nůž - Recenze Jak vybrat EDC nůž

Jak vybrat EDC nůž

Mnoho lidí se často ptá, jaký nůž by si měli koupit, který je z té škály nožů na našem trhů nejlepší. A stejně tak se mnoho lidí setkává s odpovědí: "Je to na vás." Někdo to může brát jako únikovou odpověď, ale skutečně je to tak. Výběr správného nože je na každém z nás, a u EDC to platí dvojnásob. Jak už název napovídá, nůž, který si vyberete, vás bude na vašich poutích provázet každý den. Proto se v následujícím článku podíváme na vlastnosti a aspekty, které je třeba při vybírání zohlednit. Rád bych ale na začátek upozornil na fakt, že můj názor na EDC nože se nemusí shodovat s názory jiných lidí, předně platí, že má každý svůj názor, takže ani nečekejte, že vám řeknu, který že to nůž je vlastně nejlepší. S výběrem vám pouze pomohu, a to tím stylem, že si postupně rozebereme všechny vlastnosti správného EDC nože.

Všeobecně
Nikdy nezapomeňte na fakt, že žádný nůž není stejný, jako jiný. Pravděpodobně jste už během života do styku s nějakými noži přišli a myslíte si, že se s nimi už znáte, nebo naopak. Ať tak, či tak, EDC nůž, pro který se rozhodnete, znát nebudete. A ta krátká chvilka, po kterou si jej můžete vyzkoušet někde v obchodě, či ho posoudit podle obrázku, na seznámení s nožem určitě nestačí. Proto je potřeba vědět toho o vašem budoucím mazlíčkovi co nejvíce. A ceny se nebojte. Ačkoliv je to mnohdy rozhodující faktor, já osobně neznám lepší investici, než právě do kvalitního EDC nože. Můžete si sice koupit pěkný nožík za pár stovek, ale dejte pozor, abyste jej za rok či dva nenahrazovali novým. Když nůž, tak kvalitní, takový, který vás nezradí v žádné situaci.



Typ
Řekne-li se "kapesní nůž", vybaví si asi každý neznalý člověk klasický švýcarský nůž s vývrtkou (vy opilci! :-D), pilníkem, šroubovákem a nevím čím vším možným. Bohužel, toto není vždy ta nejlepší volba. Ačkoliv firmy jako Wenger a Victorinox dělají svoji práci opravdu skvěle a jejich nože jsou kvalitní, přesto jsem si nikdy žádnou takovouto hračku nepořídil. Když potřebuji nůž, opravdu toužím po NOŽI, ne po sbírce deseti různých předmětů v jednom, z nichž žádný nenahradí kvalitou svoji původní předlohu. Tudíž noži na multifunkčním Victorinoxu nedůvěřuji natolik, jako pořádnému Spydercu v ruce. Váš EDC nůž by měl být pevný, s pojistkou, a pokud možno takový, který se vám bude dobře otvírat i zavírat (ideálně jednou rukou). Jednou z možností je i pevný EDC nůž, v případě, že uvažujete o tomto typu, přeskočte článek Pojistka.



Čepel
Dlouho trvající boj mezi zubatými a rovnými čepelemi asi nikdy neskončí. Oboje má své výhody, bohužel i nevýhody. Ačkoliv já preferuji díky broušení nože s hladkou čepelí, mnohokrát jsem se dostal do situací, kdy bych byl rád za nůž zubatý. Částečně zubaté nože začátečníkům nedoporučuji, nemusely by ve vašich rukách pořádné zvládnou ani jednu činnost. Ani zubaté nože bych asi nedoporučil, určitě ne nováčkům, kteří nemají v broušení a v zacházení s noži aspoň nějaké znalosti. Protože vylámané zuby se napravují velmi špatně. Zato rovné čepele se dají nabrousit prakticky na čemkoliv a při troše cviku si vašeho mazlíčka na pár minut nabrousíte. Primárně byste ale přemýšlet ne nad broušením, jako spíš na tom, k čemu vám nůž bude. Na obranu? Rozhodně zubaté ostří. Přeřízne i kůži a zajedete-li někomu zubatou čepelí do kůže, krom příjemné bolesti čeká oběť i mnohem příjemnější rekonvalescence. I na krájení chleba či mazání másla na ulici se tyto typy čepelí dají vcelku bez problémů použít. Ale já osobně preferuji na krájení své oblíbené Vysočiny nůž s ostřím rovným. Zde těžko radit, ale pokud nemáte doma minimálně jeden EDC nůž s rovným ostřím a nejste v oboru aspoň trochu zběhlí, zubatý nůž pro vás není do začátku dobrou volbou. Co ale v žádném případě nedoporučuji, to jsou dýky. Dýka je zbraň útočná, využití při každodenní práci nemá. Z materiálů se snažte vybírat mezi AUS 6 nebo 8, VG-10 nebo nějakou 440. Rovněž jsou dobré i keramické čepele. Všechny tyto typy poskytují za optimální cenu dobré řezné vlastnosti a hned tak je nezničíte, akorát u keramických moc nepouštět nůž na zem. No a černěná nebo nečerněná čepel? Černěná má právě díky oné černé vrstvě lepší ochranu, pokud ale není práce na černění odvedena kvalitně, bude se nůž odírat. A u některých věcí (viz třeba u toho krájení jídla) je to poměrně nežádoucí. Pokud se ale budete o svůj EDC nástroj dobře starat, klasickou nečerněnou čepelí nic nezkazíte.



Úchop
Podle mě věc, které byste při výběru měli věnovat nejvíce času. Nikdy nevíte, na co všechno svůj EDC budete muset použít, ale rozhodně zvládnete více věcí s nožem, který pevně stisknete v ruce a bude vám poskytovat dostatečnou oporu. Dostatečná délka a šířka nože je základ. Malíček by měl být na rukojeti spolu s ostatními prsty, konečky by se měly zlehka dotýkat polštářků na dlani. Takže nůž, který se vám bude držet jako tužka není zrovna ta nejlepší volba, u svého EDC potřebujete jistotu úchopu pro nejrůznější druhy práce, pro řezání, sekání i pro titěrné piplání. Zároveň by vám neměl překážet klips. Některé firmy nabízejí u svých značek možnost přešroubování klipsu na jinou stranu nože, což je velice šikovná věc. A právě díky různým prohnutím klipsů se vám nůž nemusí pokaždé držet zrovna ideálně. Zároveň dejte pozor, ne každý nůž má klips uzpůsobený pro nošení např. na opasku.



Otevírání
Kolíčkem nebo okem, toť nejoblíbenější a nejrozšířenější jednoruční metody na otevírání nožů. Tímto způsobem otevřete nůž poměrně rychle a je hned připraven pro použití. Při správném otvírání by ale vaše zbývající čtyři prsty na noži neměly opouštět své místo. Mnoho nožů se dá také pouze pootevřít a švihnutím ruky otevřít úplně, také ideální způsob, ale náročnější na pojistku. Určitou možností je i použití poloautomatických a automatických nožů. Povětšinou ale jejich otevírání funguje na základě pérka, které čepel vystřeluje. Rychlé, ale ne věčné. Jednou to pérko prostě praskne a vám nezbude než koupit nůž jiný. S těmito typy nemám moc zkušeností, pro běžný EDC nůž je to podle mě naprosto zbytečné. A pokud si dobře vyberete, můžete se naučit svůj nůž otevírat rychlostí jen o něco menší, než u automatu.



Pojistka
Pro někoho důležitý, pro jiného méně podstatný faktor. Já mám rád, když můžu svůj nůž zavřít rychle a jednou rukou. Nejpodstatnější by ale měla být kvalita pojistky. Nůž, který se vám při práci zavře, může způsobit pěknou paseku nejenom na vašich prstech. Tudíž mi jako nejvhodnější připadají pojistky typu "back lock" a "liner lock". Stejně jako u všeho, obě mají své výhody i nevýhody. "Liner locky" nabízejí bezpečný způsob jištění, pracují na principu plíšku, který po otevření vyskočí a zablokuje čepel. Zavření bývá někdy nepříjemné pro prsty a zpočátku může jít ztuha, to je ale asi jediná nevýhoda, kterou "liner lock" má. "Back lock" může být umístěný na středu nebo na konci hřbetu rukojeti. Je-li nakonci, rozlučte se s možností zavřít svůj nůž jednoručně, umístění pojistky uprostřed nože může pro změnu způsobovat vůli na čepeli. Ačkoliv já preferuji "back lock", poté, co si zvyknete na pojistku typu "liner lock", budete naprosto spokojení. Takže opět - záleží pouze na vás, co vám vyhovuje více.





Váha
U EDC nožů je to pomíjející aspekt. Těch pár gramů navíc nepoznáte, tudíž to nehraje roli. Pokud se nejedná o nějaký extra těžký nůž, který vám protrhne kapsu, váhu bych asi neřešil.



Zákony
Miluji Českou republiku, můžu zde s sebou nosit nože bez omezení na pojistku či délku čepele. Bohužel to ale v mnoha jiných zemích neplatí, takže v případě, že hodně cestujete, vybírejte s rozvahou a hlavně se nezapomeňte předem informovat, co které země tolerují. Mnohdy jde o délku čepele či o pojistku, takže na to pozor, ať si neděláte problémy.





Na závěr
Nešlo si nevšimnout, že se zaměřuji ve svých radách na zavírací nože. U nožů pevných platí ale to stejné, co bylo řečeno výše. Nicméně pevné EDC nože nejsou tak obvyklé a jsou více nápadné, tudíž snadněji poutají pozornost. Jaký nůž si vyberete je na vás, neporadí vám ani prodavač, ani internet. Prozkoumejte všechny možné velikosti, typy pojistek i materiálů čepelí volte uváženě. Šetřit se moc nevyplácí, rozhodujete-li se mezi nožem levnějším, ale méně vyhovujícím nebo sic dražším, ale pro vás vhodnějším, určitě neváhejte. Závěrem mě mrzí, že jsem opět zklamal ty, kteří doufali, že na konci najdou typ, onen jeden jediný typ, který je nejlepší. Takový neexistuje a nebude existovat do té doby, dokud budeme každý jiný. Pro potěšení ale alespoň výčet značek, mezi kterými doporučuji vybírat: Spyderco, Kershaw, SOG, Mcusta, Ka-Bar, Ontario....



Lukáš Kňazovický
Volně inspirováno článkem ze stránky towhichireplied.blogspot.com

RECENZE
31.10.2022 - Moje současné, minulé i budoucí EDC zavíráky - VIDEORECENZE


AKTUALIZOVANÝ SEZNAM SKLADOVÝCH POLOŽEK - KLIKNOUT ZDE !!

VŠE V TOMTO SLOUPCI SKLADEM

KS1812OLCB Kershaw Dividend Composite Olive

AMK4116 Al Mar 4" Ultralight Titanium

AMK4126 Al Mar 4" Ultralight

CR2903 CRKT FOLDING HISSATSU A/O

KS2077 Kershaw Strata XL Framelock

ON8875 Ontario Carter Prime Titanium EDC

ON1776 Ontario Cerberus Folder

CIVC19010C4 Civivi Appalachian Drifter II

BCC901 Bradley Kimura Butterfly OD Green G10

ON8874TC Ontario RAT I Linerlock Green

KS1870OLDAM Kershaw Knockout A/O Damascus

KO019 Komoran Karambit Linerlock Black

KS5510 Kershaw Norad

SC81GP2 Spyderco Para-Military 2

C19010CDS3 Civivi Appalachian Drifter Linerlock

KA1487 KA-BAR TDI ANKLE KNIFE PART SERRATED

SC149GP Spyderco Valloton Sub-Hilt Folder

ON6518HKP Ontario The Vulpine Blade + kozene horizontalni pouzdro

KA4062BLU KABAR DOZIER FOLDING HUNTER BLUE

CS17T Cold Steel Kobun

ON8848 ONTARIO RAT 1 LINERLOCK PLAIN

CS49LCKZ Cold Steel SRK SK5 Steel

CS49LRTZ Cold Steel Recon Tanto SK5 Steel

ON8867 Ontario Rat 1 With D2 Steel

KS6034 Kershaw Emerson CQC-6K

BRK1301 ESEE Avispa

SC10PGRE Spyderco Endura 4 British Racing Green Handle 189-ZDP Steel

KA4073 Ka-Bar Dozier Skeleton

719054 Hiromoto Saku Hocho, Santoku

G1643G Gerber EZ Out DPSF S30V Satin

BRK1301 ESEE Avispa Black

ZT0452CF Zero Tolerance Large Sinkevich

SC142G Spyderco Resilience G-10 Handle

ON8848 ONTARIO RAT 1 LINERLOCK PLAIN

GH2034 HIBBEN COMPETITION THROWER TRIPLE SET



Walking Dead Knife Knives Walking Dead Knives

Dodávky a užitkové vozy - DOCAR

ČERSTVÁ KÁVA - poznejte rozdíl!
Vše co jste dosud pili se nedá srovnat s ČERSTVOU KÁVOU...




Horská kola - www.horskakola.cz