Nože - Nůž
NOŽE-NŮŽ Aktuality, videa, fotky, komentáře
Nože - Nůž hlavní strana |  Nožířské oceli |  Materiály střenek |  Typy čepelí |  Typy pojistek |  Tabulka složení nožířských ocelí |  Čepele - tvary, broušení |  VIDEA NOŽŮ |  Výběr nože |  Zubaté vs. rovné ostří |  Černěná vs. nečerněná čepel |  O výrobcích nožů |  Nože ve filmu | 
AKTUALITY, RECENZE, VIDEA, FOTKY... |  KONTAKT-OBJEDNÁVKY-OP  Základní informace o nožích aneb než se začnete ptát - čtěte !
NABÍDKA
ZNAČEK NOŽŮ :

AKTUALITY
SKLADEM
SLEVY-AKCE
VÝPRODEJ
ABKT Tac
Akinod
Aku Strike
Al Mar
Amare
American Tomahawk
Anglesey
Anza
Artisan
Attleboro Knives
Baladeo
Bark River
Bastinelli Creations
Bastion
Bear & Son
Becker Knife & Tool
Begg Knives
Benchmark
Benjahmin
Beretta
Bestech Knives
Beyond EDC
Black Fox
Blackjack Classic
Blackhawk Blades
Blade Tech
Boker
Boker Magnum
Bradford Knives
Bradley
Brous Blades
Browning
Buck
BucknBear
Byrd by Spyderco
Camillus
Campcraft Outdoors
Canal Street
Cardsharp2 IS
CDS
CH Knives
Chaves
Cherusker
Civivi
CJRB
Chroma Scales
CMB Made Knives
Cobratec
Cold Steel
Combat Ready
Condor
Columbia River (C.R.K.T.)
CS Green River Tactical
CSSD/SC Bram Frank
D-Tac
Damned Designs
Darrel Ralph
Defcon Blade Works
Deejo
Demko
Dendra
DICTUM
Dirty Bird
Double Star
Douk-Douk
Down Under
DOVO
DPX Hest
Dreamtech
Du-Star
Eickhorn Solingen
Eikonic
EKA
Elite Tactical
EOS
ESEE
Ferrum Forge Knife Works
Finch
Fisher Space Pen
Flytanium
FOBOS Knives
Fred Perrin
G.Sakai
Ganzo
Gerber
Grohmann
Grissom
Guardian Tactical
Halfbreed Blades
Havalon
Hazen Knives
Heckler & Koch
Heretic
Hibben Knives
Higonokami
Hoback
Hogue
Honey Badger
Hen&Rooster
HTM
Ibberson Yacht
IXL
Jason Perry Blade Works
Ka-Bar
Kai USA
Kanetsune
Kansept
Karbon
Kellam Finland
Kershaw
Kissing Crane
Kizer
Knives of Alaska
Komoran
Krudo
Kubey
Kunwu
Lansky Knives
Linton
LOTAR
Mallery Designs
Mantis Knives
Marbles
Marttiini
Maserin
Master Cutlery
Maxace
Maxpedition
Maxpedition Knives
Mcusta
Medford
Mercury
Meyerco
Microtech
Mikihisa
Mission
Moki
Morakniv
Muela
Myerchin
Nemesis
Nezařazeno
Nieto
Nite Ize
Nože-Nůž
Ohta
Old Hickory
Ontario Knives
OTTER-Messer
Outdoor Edge
Pathfinder
Patriot Bladewerx
Pena Knives
Petrified Fish
Pouzdra na nože
PMP Knives
Quartermaster
QSP Knife
RAMBO
Ranger Knives
RAT Cutlery
Real Steel
Reate Knives
Reiff Knives
Remington
REVO
Rike Knife
Robert David Laguiole
Roper
Rough Ryder
Rough Ryder Reserve
Ruger
RUIKE
S-TEC
Samura
Santa Fe Stoneworks
SCAR Blades
Sencut
Sheffield
Shadow Tech
Shieldon
Schrade
SIG
Skif Knives
Smith & Wesson (S&W)
Sniper Bladeworks
SOG
Southern Grind
Spartan Blades
Spyderco
SRM Knives
StatGear
Station IX
Stedemon
Steel Will
Stroup Knives
Svord
Tactile Knife Co.
Takumitak
TEC Accessories
Tekta Knives
Tenable Knives
Templar
Terzuola
Tokisu
Tools for Gents
TOPS Knives
TOOR Knives
Trivisa
Ultra-X
United Cutlery
Utica
UZI
V NIVES
VDK Knives
Viking Tactics
Vosteed
Vystřelovací
Automatické nože

Wachtman
Wander Tactical
We Knife Co Ltd
Wesn
Witharmour
Wild Steer
Willumsen
WIN+
XIN Cutlery
Zero Tolerance

PODLE POUŽITÍ :
KUCHYŇSKÉ NOŽE
Vystřelovací
Automatické nože

Filetovací nože
Pouzdra na nože
Vrhací nože
Záchranářské nože
Škrtadla (podpalovače)
Damaškové nože
Potápěčské nože
Údržba nožů
Taktická pera,
Teleskopické obušky,
Nunchaku, Kubotan,
Sebeobrana

Paracord - Parachute Cord

BROUSKY
BRUSIVO :

KAMENOŽROUT
Lansky
Spyderco
DMT
KME Sharpeners
EZE-LAP
Norton Sharpeners
Japanese Waterstone
Hewlett Sharpeners
Gerber
Boker
CASE
Kershaw
Marbles
Arkansas Sharpeners
Smith's Sharpeners
Schrade Sharpeners
Warthog
Work Sharp
Kapesní brousky
Belgické břidlice
Vodní kameny
Suehiro/Cerax

Vodní kameny Naniwa
Vodní kameny
King/Sun Tiger

Real Steel


KONTAKT
OBJEDNÁVKA


zavírací nože
nože s pevnou čepelí
kuchyňské nože
lovecké nože
rybářské nože
vojenské nože
kapesní nože
dýky
brusivo brousky


UŽITEČNÉ INFORMACE :
Převod jednotek
(inch na cm...atd)


Anglicko-český
nožířský slovníče


Nožířské ocele

Sitemap Nože-Nůž
Sitemap.txt
Sitemap.xml


Výběr nože
Nože - Nůž

Výběr nože – volba přítele

 

     Nikoliv pes, jak tvrdí staré rčení, ale nůž je nejstarším přítelem člověka. Ač neživý, doprovází nás na pouti životem od úsvitu dějin člověka. Každodenně oddělujeme polotovary, jídlo, řežeme materiály nejrůznějších druhů od provazu až k izolaci elektrického vodiče a snad dnes již výjimečně (!?) se ním i bráníme. Je až zarážející, jak tento jednoduchý nástroj jde dějinami lidstva a stále nachází nové uplatnění s nepřeberným množstvím variací velikostí nože, tvarů čepelí, systémů jištění, rozmanitostí vzhledu a použitých materiálů - čepelí i rukojetí. Díky archeologii lze pozorovat statisíciletí existence dějin nože, která ani v současnosti nekončí. Samotná čepel nože se historicky vyvíjí od přírodního nerostu - pazourku přes ocel mnoha tváří opět k „umělým nerostům“ – keramickým materiálům.

 

Jaký je důvod pro koupi nože dnes?

 

 Není-li člověk sběratel nebo vrah je nutné se na nákup nože dívat jako na získání výborného pomocníka nejen v práci, ale i při sportu a rekreaci (třeba v přírodě). Spolehlivost nože pramení ze zodpovědného výběru při jeho koupi a z péče o něj. Je jen málo extrémních podmínek, s kterými by dnes výrobci nožů nepočítali. A tak záleží pouze na kupujícím, do jaké míry je ochoten postavit na stejnou úroveň náklady na nákup nože a očekávanou spolehlivost mnohdy tohoto posledního pomocníka. (Nejedná se jen o záchranu života v horách za účasti nože pro přežití, ale třeba i o naléhavou opravu automobilu poslední vývojové značky multifunkčním kapesním „zavírákem“).

 

Jaké jsou tedy aspekty při výběru nože?

 

1.     Typ nože.

     Je důležité předem vědět, jaký styl nože chci – zavírací nebo pevný. Tato otázka je ošidná, protože je reakcí na každodenní interakci s nožem, tj. především na jeho transport. Budu jej nosit v kabeli či kufru? Pak záleží především na váze. Nebo jej budu nosit v pouzdře na opasku? I zavírací nůž se může po několika hodinách tzv. pronést (proto výrobce udává hmotnost nože!) Pevný nůž může ve společenských prostorách působit značně agresivně. Nosím ho v  pouzdře na krku nebo v podpaží? To je již zcela jiná otázka!? K tomu musí být adekvátně upraven i oděv, který umožní rychlé uchopení a použití nože. Není pak lepší „one hand open“ -  zavírací nůž, motýlek nebo nůž automatický? To závisí od rozsahu použití a jeho konečného efektu. Mnohdy člověk čte o noži, který je ideální pro to či ono, plánuje jeho pořízení a pak zčista jasna jej v prodejně zaujme jiný nůž, který si následně zakoupí a odnese domů. Je pak pouze na něm, aby se s novým mazlíčkem naučil zacházet dle představ o jeho použití. Není tedy otázkou, zda zavírací nebo pevný nůž (oba dnes mohou být velmi dlouhé, pevné a téměř nezničitelné, ale i lehké, malé a super ostré), ale na co je určen? Na tuto otázku si musí odpovědět každý sám. Chci tedy nůž – kapesní, lovecký, bojový, multifunkční, kuchyňský, pracovní nebo do sbírky? Jsou jich tisíce!!!

 

      2. Typ čepele

     Lze odvodit od nožem nejčastěji prováděné činnosti. Téměř všechny druhy čepelí užívaných pro kapesní nože jsou uvedeny na stránkách amerického nožíře A. G. Russella a následně pak i na webových stránkách www.noze-nuz.com . U pevných nožů je vzhled modifikován účelem a je odlišen pro použití nože jako lovného, resp. bojového nástroje nebo nástroje pomocného. U loveckých nožů je příkladem rozdělení na skupinu nožů typu bowie a od něj odvozených nožů pro přímý lov zvěře a nožů resp. dýk pro dorážení střelené zvěře (zavazáky, drop-point knives se sníženým hrotem apod.), pro stahování a vyvrhování zvěře (nože typu „skinner“) a nožů smíšených, které lze uplatnit v obou případech. Pak je zde rozhodující samozřejmě velikost čepele a spolu s tím i hmotnost nože. Pro přímý lov tzv. chladnou zbraní je nutné mít nůž s čepelí nad 5 palců. Pro jiné již uvedené práce postačují nože do 41/2 palce. S kvalitními i velmi dlouhými noži (dají se dle použitého materiálu čepele vybrousit na jemnou až skalpelovou ostrost břitu) lze provést téměř každou práci, jen hmotnost je zde doslova na zvážení. Zvážit je nutné i požadovanou hloubku řezu, příp. vpichu, odpor materiálu (materiálový šok), snadnost vytažení (podtlak), kinetickou energii nože (sekání), délku čepele versus celodenní nošení nože v pouzdře na opasku resp. na zádech. (Výhodné jsou tzv. prodlužovací nože, které v otevřené poloze plní funkci tesáku a v zavřené poloze jsou to nože na porcování, stahování, řezání apod.). Je na místě uvážit i samotné pouzdro nože. Opět rozhoduje hmotnost, ale i trvanlivost, nárazuvzdornost, odolnost proti vlhkosti a chemikáliím všeho druhu a u nožů bojových i operativnost. Na prvním místě by ale měla být jistota, že až pro nůž sáhnete, třeba i instinktivně – bude tam! Přesně takový, jaký je v tom okamžiku nezbytný.

 

      3. Typ materiálu čepele

     Je odvozen od pracovního prostředí a možnosti (třeba jen časové) dodatečně ošetřit ocelovou čepel po ukončení např. řezání. Přehledové rozdělení téměř všech nožířských materiálů čepelí nožů lze opět nalézt na www.noze-nuz.com . Je zřejmé, že jak rostou korozní,  abrazivní a napěťové požadavky na ocel čepele, roste dle možnosti a „dobré vůle“ výrobce i její kvalita a téměř geometricky s tím roste i cena nože. Je tedy zřejmé, že pokud bude vždy čas na ošetření čepele po aplikaci nože, není nutné kupovat nože se „zaručenou korozní imunitou“ a postačí nůž z uhlíkové, maximálně z „nižší“ nástrojové oceli. V případě řezání dřeva, plastů, masa apod. není nutná tvrdost nad 60 HRC a nebude-li sekáno tvrdé dřevo nebo laminát, pilován visací zámek nebo kosti či paroží není nezbytná vysoká odolnost proti opotřebení a tvrdost nad 67 HRC (tvrdost pilníku na železo!) a lze využít nože s čepelí z oceli s označením AUS 6, AUS 8 nebo 440A resp. 440C, případně jejich modifikace. Je zřejmé, že na maximální řezací nároky je vhodné použít oceli s nejlepšími vlastnostmi v oblasti tvrdosti, ale i v oblasti houževnatosti! Z ulomeného nože křehkým lomem zbude jen smutek v duši a pro ruce hodiny vybrušování nové špičky nože. Toto hrozí především u velmi tvrdých ocelí po klasickém zakalení a nedostatečném popuštění. Nemělo by se to přihodit u továrně vyráběných nožů. A když, tak renomované firmy dávají záruku na vadu materiálu v případě vhodného zacházení! Pokud je ale lom matného a šedého vzezření, máte smůlu! Manipulace byla za hranicí únosnosti. Nastal křehký lom se štěpným transkrystalickým anebo interkrystalickým porušením zrn oceli! Nárok lze uplatňovat v případě nažloutlého až nahnědlého lomu, nebo s viditelnou materiálovou  vadou – vměstek, lunkr, trhlina, neprokovaný materiál apod., což bývá ale mnohdy vidět až pod mikroskopem či minimálně binokulárem v odraženém světle. A to každý doma nemá!

     Drsnému a studenému podnebí spolu s korozními vlivy, kdy je vyžadováno stálé ostří bez každodenního přebrušování pak vyhovují oceli s velmi jemnou a pravidelnou strukturou a minimálním segregačním filmem na hranici zrna, s obsahem chrómu nad 14%, s přídavkem molybdenu, vanadu, manganu, wolframu apod. a hlavně s „vysokým“ obsahem uhlíku. Nelze zapomenout i na technologii výroby oceli, kde se do čela popularity derou oceli laminované (např. San Mai III), damaškové (překládaný, kroucený, navařovaný damašek apod.) a oceli získané metodou práškové metalurgie, tzv. atomizací s následným tvářením (např. ZDP 189). To vyžaduje i drsné podmínky v peněžence kupujícího. Mnohdy se to ale víc než vyplatí!

     Mnohé firmy  i dnes používají klasickou uhlíkovou ocel s odůvodněním, že se lépe brousí než nerezové oceli. Vyžadují však větší pozornost z pohledu koroze. Musí být vždy řádně očištěna a osušena. Korozní proces degradace materiálu proniká i do hloubky a znehodnocuje čepel nejen esteticky, ale i z pohledu stálosti ostří. Ochrana čepele povlakem z nitridu titanu je sice  účelná, ale opět nákladná a jistě se promítne v ceně nože. Povlaky na bázi teflonu chrání před korozí a poskytují antireflexní vlastnosti. Zde je nutné zvážit abrazivní působení řezaného materiálu (kde hrozí porušení ochranné vrstvy, tedy nejen při broušení) a nutnost antireflexní úpravy v mírových podmínkách!?

 

      4. Typ úpravy ostří nože

     Moderní úprava ostří tzv. zoubkováním je dnes požadována mnoha kupujícími. Je nutné si uvědomit, že pokud nevyžaduji hluboký řez vyvíjení velkým tlakem, který se u tzv. serrated čepelí ještě přerozdělí na hroty jednotlivých zubů a dosahuje tak až desetinásobku (dle typu zoubkování) tlaku vyvíjeného rukou není tato úprava nutná. Naopak, při skinningu (stahování jemné kůže, ukrajování tenkých vrstev, apod.) je spíše na obtíž. V případě snímaní obalů z elektrického kabelu není u malých průměrů pražádným přínosem. Je tedy opět na kupujícím, zda touží po vzhledu plném agresivity u svého pomocníka - přítele a zvolí typ serrated, nebo si vybere klasický typ přímé rovné fasety. Navíc lze konstatovat, že pokud není zoubkovaná celá čepel, tak serrated úprava v první třetině nože (jen u rukojeti!) není k ničemu a bude chybět při řezání steaků, kůže a provádění řezu v plochách, který se provádí koncem čepele a kde se právě zmíněné násobení tlaku velmi hodí. (Proto u bojových, pevných i taktických zavíracích nožů je zoubkování, tedy tzv. serrated úprava velmi účinná pokud je provedena na celé délce ostří a je pak černou můrou nejen vojenských chirurgů). Víc pozornosti by měl nabyvatel nože věnovat celkovému, kolmému průřezu čepele. Její tvar se s přiblížením k tvaru břitvy (konkávní V-tvar) stává z pohledu geometrie řezu - zmenšujícího se úhlu řezu, agresivnější pro tzv. měkké materiály. Naopak, u tvrdých materiálů je vhodnější V–tvar a konvexní V-tvar profilu čepele, která by se jinak u břitového tvaru porušila tím snadněji, čím je materiál čepele tvrdší a křehčí (disperzita a velikosti karbidů, laminární i jehlicový martenzit apod.).

 

      5. Typy ošetření nože

     K údržbě nože je nutné přiřadit nejen broušení, ale i celkovou starostlivost o věrného přítele v nouzi. Patří sem: broušení, leštění, ochrana proti mechanickému a koroznímu poškození. Samozřejmostí je i ošetření rukojeti, která u moderních laminovaných a litých resp. zalévaných materiálů odpadá. Celkovou údržbu lze rozdělit na:

- broušení ocílkou – klasická i moderní, tzv. diamantová ocílka, vrací řezné fasetě základní     řeznou geometrii, ale současně dochází k deformačnímu odstranění mikrovrubů vzniklých po broušení na brusném, zrnitém materiálu (ocílka tedy je nevhodná pro lovecké a bojové nože, které ke zvýšení řezivosti mikrovruby využívají). Malé deformace, mnohdy rázového, impaktního charakteru při aplikaci ocílky vnáší do materiálu tlaková napětí v povrchových mikrovrsvách a tím se zvyšuje tvrdost a houževnatost fasety.

- broušení brusným kamenem – toto nejstarší  a nejjemnější broušení se provádí zvlhčeným kamenem (voda nebo olej) v přesném směru po celé délce ostří, nejlépe kolmo k podélné ose čepele. Laik dokáže broušený nůž svojí neodborností definitivně zničit! Pro usnadnění lze zakoupit brusný systém s podporou nastavení i následného udržení úhlu fasety (např. Lansky sharpener).

- broušení na keramice – využívá protahování čepele mezi dvěma keramickými tyčinkami, které jsou uchyceny do stojánku a úhel fasety je dán sklonem otvorů pro zasunutí tyčinek. Nerealizovatelný je tento přístup při prvním nebo velkém renovačním broušení. Úběr materiálu při vytváření fasety je mikroskopický.

- broušení na diamantovém prachu – spočívá na úběru materiálu čepele geometrií jemných zrn diamantového prachu, které jdou zalisované v kovové tyčince. Po kratším nácviku lze tímto brouskem docílit mimořádné ostrosti při současně klesajícím přítlaku brousku na čepel nože. Vyrábí se většinou jako přenosné. Vhodné do přírody a i pro velmi tvrdé materiály.

- leštění – se používá z důvodu odstranění skvrn oxidického původu. Tyto skvrny se mohou objevit i u nerezového materiálu (působením chloridového prostředí) a lze je odstranit nerezovou ocelovou (měkkou!) vatou s olejem nebo pastou s obsahem kysličníku hlinitého ve tvaru čočkovitých, plochých zrn, která se používá např. v přípravě metalografických vzorků. Odborná literatura doporučuje i pastu Puma. Nedoporučují se prášky a pasty na nádobí. Vytvořené reliéfy na čepeli jsou pak neestetické, nepravidelné. Aplikace diamantových past je na zvážení majitele! Doporučit lze pasty se zrnitostí pod 3μm. Pří zvyšování jemnosti diamantových částic až na ½ μm docílit ohromujícího až zrcadlového lesku, ale současně tím odstranit i základní primární brusné stopy z výroby čepele a současně i vyleptanou, příp. vyjiskřenou značku nože, co ničí například jeho sběratelskou hodnotu. Výsledným efektem pak je jen mírně zvýšená odolnost proti korozi a to, že se vidíte!

- čištění střenek – závisí na materiálu rukojeti a schopnostech čistitele. Jak již bylo uvedeno, moderní materiály s texturou ze skleněných, uhlíkových, kovových či kevlarových vláken nečistíme! Pozor je třeba dát v některých případech (uvádí to výrobce i u nejnovějších materiálů) na teplotu. Mosaz čistíme např. vinným octem, hliník – kovovou vatou za sucha, dřevo – lněným olejem nebo včelím voskem, rohovina se nečistí (pozor na teplou vodu!). Rukojeti z drahých materiálů (perleť, mamutovina, slonovina, želvovina, polodrahokamy, stříbro, zlato, eben a další drahá dřeva, korál apod.) přenecháme odborníkům.

 

    Co říct na závěr? Popřát kupujícímu radost ze získání nového pomocníka v každodenním běžném životě, nebo snad k přírůstku do nově vznikající sbírky, která neklesá s časem na ceně. Nebo jen tak, k nabytí nové, mnohdy velmi užitečné věci, která usnadní život. Z odborné literatury lze dodat i drobné, ale velmi důležité postřehy o:

škodlivém vlivu  tříslovin v kůži pouzdra na oxidaci čepele (dlouhé uskladnění nože v pouzdře vede k jeho poškození), blahodárném účinku oleje na mechanizmus otvíracího nože (např. WD40 – kapka za ½ roku),  vhodnosti konzervace nepoužívaného nože (inhibiční tuky + inhibitorem napuštěné plátno pro zabalení), nepřeceňování zručnosti majitele nože při jeho broušení (profesionální brusič je vyučen v oboru!), ověření brusičova umění při ostření drahých nožů (nebezpečí popuštění, verifikační zakázka!), nekrájení na smaltovaných površích (základem je smaltéřský kmen s obsahem SiO2) a keramických materiálech (ocelové nože jsou přece jen měkčí vypálený kaolin!), vhodnosti konzultace s odborníkem(!) při nákupu nože nad 1.500,- Kč a nutnosti štěstí při manipulaci s nožem (někteří výrobci přikládají k noži kromě záručního listu a ujištění, že právě jejich nůž je ten nejlepší i dva až tři proužky náplasti!).

 

Šťastnou ruku při výběru pomocníka a přítele!

Omlouváme se za anglické popisky.
Snadno lze přeložit zde :
http://www.google.cz/language_tools?hl=cs

Text který chcete přeložit označte myší (při stisknutém levém tlačítku myši táhněte kurzorem od konce textu k jeho začátku). Pak stačí s tisknout Ctrl+C. Na místo kam chcete text kopírovat kliněte myší a na klávesnici stiskněte Ctrl+V. Tím vložíte text.
Stejný postup lze použít i při objednávání zboží a kopírování názvů do e-mailu.

VLASTNOSTI NEJBĚŽNĚJI POUŽÍVANÝCH NOŽÍŘSKÝCH OCELÍ
Ocel :   1.2379-D2   1055   1075   1095   10Cr15CoMoV   10Cr17   12C27   12C27   12C27M   13C26 Sandvik   14C28N Sandvik   14-4CrMo   154CM   17Cr7MoV   20CV   2Cr13   3Cr13   3G   3V   4034   4116 Krupp   4140   420HC   420J2   425M   440A   440B   440C   440V   440XH   4Cr13   50100   5160   52100   52100   6168CrV   65Mn   7Cr17MoV   8C13CrMoV   80CrV2   9Cr18MoV   A2   A-36   AK-5   AK-9   AN58 INOX   AR-RPM9   ATS-34   ATS-55   AUS-10A   AUS4-A   AUS6-A   AUS6-M   AUS8-A   BG-42   Böhler S290   C-70   Carbon V   Cowry X   CPM 1V   CPM 154   CPM 20CV   CPM M4   CPM T420V   CPM T440V   CPM-10V   CPM-15V   CPM 3V   CPM 9V   CPM CRU-WEAR   CPM D2 Tool   CPM-S110V   CPM-S30V   CPM-S35VN   Cr8Mo2VSi   CTS 204P   CTS-BD1   CTS XHP   CTV2   D2   Dauphinox   DC53   DNH 7   Duratech 20CV    ELMAX   GIN-1   H1   Hitachi Super Blue Steel   HWS-1   INFI   INOX   K110   K390   L6   LC200N   Lam. CoS   M2   M390   MagnaCut   Maxamet   MOVA-58 (MV 58)   M-VX   N690   Nitro-V   O1   RWL-34   S30V   S90V   Sandvik   San Mai III   SB1 (Niolox)   Sleipner   SG2   SGPS   SPY27   SK-5   SLD-Magic   T15   T5MoV   US 2000   Vascowear   VG-1   VG-10   W-1   W-2   White Steel   X15TN   XT – 80 (XT – 70)   YK-30   Z60CDV14   ZDP-189  
Špičkové informace o nožířských ocelích na Wikipedia.org (anglicky) : List of blade materials

Převod jednotek :
1" = 1 inch = 1 palec = 2,54 cm
1 oz. = 1ounce = 1 unce = 28 g

Objednávat můžete na e-mailu : noze@noze-nuz.com.
Objednávku Vám ručně potvrdíme a sdělíme Vám termín dodání.


NOŽE PŘED ODESLÁNÍM NEKONTROLUJEME ANI NA POŽÁDÁNÍ.
KVALITA JE ZODPOVĚDNOSTÍ VÝROBCE A JEHO VÝSTUPNÍ KONTROLY.


Odesláním objednávky zároveň prohlašujete, že jste starší 18-ti let.

DOPRAVNÉ A BALNÉ ČR :
OSOBNÍ ODBĚR NENÍ BOHUŽEL MOŽNÝ !! NEMÁME PRODEJNU !!
PLATBY PŘEVODEM NEPŘÍJÍMAME !
!!! ŽÁDNÉ JINÉ ZPŮSOBY DOPRAVY, NEŽ ZDE UVEDENÉ NEJSOU MOŽNÉ, S JINÝMI DOPRAVNÍMI SPOLEČNOSTMI NEMÁME UZAVŘENOU SMLOUVU !!!

balikdoruky.jpg(5 kb)
Balík do ruky České pošty na dobírku - 130 CZK
Objednávky do ČR nad 3500 CZK = doprava zdarma.

balikdobalikovny.jpg(4 kb)    SEZNAM BALÍKOVEN České pošty
Balík do Balíkovny České pošty na dobírku - 100 CZK
Objednávky do ČR nad 3500 CZK = doprava zdarma.

ppl.jpg(5 kb)
PPL na dobírku - 130 CZK
(JE NUTNÉ UVÉST I TELEFONNÍ ČÍSLO, JINAK NELZE BALÍK PPL VŮBEC ODESLAT )

Objednávky do ČR nad 3500 CZK = doprava zdarma.

ppl-parcelshop.jpg(7 kb)     SEZNAM PPL PARCESHOPŮ
PPL ParcelShop na dobírku - 100 CZK
(JE NUTNÉ UVÉST I TELEFONNÍ ČÍSLO, JINAK NELZE BALÍK PPL VŮBEC ODESLAT )

Objednávky do ČR nad 3500 CZK = doprava zdarma.

DOPRAVNÉ A BALNÉ SR :
ppl.jpg(5 kb)
Doprava do Slovenské republiky : 250 CZK
Do SR posíláme službou PPL na dobírku.
(JE NUTNÉ UVÉST I TELEFONNÍ ČÍSLO, JINAK NELZE BALÍK PPL VŮBEC ODESLAT)

Objednávky do SR nad 5000 CZK = doprava zdarma
Ceny v EUR dle aktuálního kurzu CZK/EUR v den odeslání.
Přibližné kurzy si můžete spočítat zde :
http://www.csob.sk/kurzovy-listok.aspx   (Valuty - Nákup)

DODACÍ LHŮTA :
Skladem jsou pouze položky ze seznamu SKLADOVÉ ZÁSOBY - odeslání do 24 hodin (V PRACOVNÍ DNY)
Pro nože, které nejsou skladem je obvyklá dodací lhůta je 14 dní.

ZÁRUKA :
Záruky jsou individuální podle výrobce. Nikdy méně než 2 roky.
Záruka se vztahuje pouze na vady z výroby. Jakékoli mechanické poškození je nereklamovatelné.
Dodáváme pouze originální zboží.

Formuláře k reklamaci nebo vracení zboží v zákonné lhůtě 14-ti dnů :
Formulář - reklamace zboží v záruce
Formulář - vrácení zboží do 14-ti dnů od zakoupení, bez udání důvodu

Omlouváme se za anglické popisky.
Snadno lze přeložit zde :
http://www.google.cz/language_tools?hl=cs

Nebo pomůže malý slovníček :

back lock - pojistka na zadní rukojeti nože
belt - opasek
blade - čepel
bulk - bez krabičky
closed - zavřený
coated - pokrytý, potažený
cutting - řez, řezný
edge - ostří
folders - zavírací
handle - rukojeť
hardness - tvrdost
hole - otvor, díra
knife - nůž
knives - nože
lanyard hole - dírka pro provázek
leather - kůže
length - délka
liner lock - pojistka na přední straně rukojeti
liners - výztuhy uvnitř rukojeti
overall - otevřený
plain - rovný, rovné
pocket - kapesní
reversible klip - odnímatelný klip
serrated - zubatý, zoubkovaný
sheath - pouzdro
steel - ocel
thickness - tloušťka
weight - hmotnost


RECENZE
31.10.2022 - Moje současné, minulé i budoucí EDC zavíráky - VIDEORECENZE


AKTUALIZOVANÝ SEZNAM SKLADOVÝCH POLOŽEK - KLIKNOUT ZDE !!

VŠE V TOMTO SLOUPCI SKLADEM

KS1812OLCB Kershaw Dividend Composite Olive

AMK4116 Al Mar 4" Ultralight Titanium

AMK4126 Al Mar 4" Ultralight

CR2903 CRKT FOLDING HISSATSU A/O

KS2077 Kershaw Strata XL Framelock

ON8875 Ontario Carter Prime Titanium EDC

ON1776 Ontario Cerberus Folder

CIVC19010C4 Civivi Appalachian Drifter II

BCC901 Bradley Kimura Butterfly OD Green G10

ON8874TC Ontario RAT I Linerlock Green

KS1870OLDAM Kershaw Knockout A/O Damascus

KO019 Komoran Karambit Linerlock Black

KS5510 Kershaw Norad

SC81GP2 Spyderco Para-Military 2

C19010CDS3 Civivi Appalachian Drifter Linerlock

KA1487 KA-BAR TDI ANKLE KNIFE PART SERRATED

SC149GP Spyderco Valloton Sub-Hilt Folder

ON6518HKP Ontario The Vulpine Blade + kozene horizontalni pouzdro

KA4062BLU KABAR DOZIER FOLDING HUNTER BLUE

CS17T Cold Steel Kobun

ON8848 ONTARIO RAT 1 LINERLOCK PLAIN

CS49LCKZ Cold Steel SRK SK5 Steel

CS49LRTZ Cold Steel Recon Tanto SK5 Steel

ON8867 Ontario Rat 1 With D2 Steel

KS6034 Kershaw Emerson CQC-6K

BRK1301 ESEE Avispa

SC10PGRE Spyderco Endura 4 British Racing Green Handle 189-ZDP Steel

KA4073 Ka-Bar Dozier Skeleton

719054 Hiromoto Saku Hocho, Santoku

G1643G Gerber EZ Out DPSF S30V Satin

BRK1301 ESEE Avispa Black

ZT0452CF Zero Tolerance Large Sinkevich

SC142G Spyderco Resilience G-10 Handle

ON8848 ONTARIO RAT 1 LINERLOCK PLAIN

GH2034 HIBBEN COMPETITION THROWER TRIPLE SET



Walking Dead Knife Knives Walking Dead Knives

Dodávky a užitkové vozy - DOCAR

ČERSTVÁ KÁVA - poznejte rozdíl!
Vše co jste dosud pili se nedá srovnat s ČERSTVOU KÁVOU...


Horská kola - www.horskakola.cz