Nože - Nůž
NOŽE-NŮŽ Aktuality, videa, fotky, komentáře
Nože - Nůž hlavní strana |  Nožířské oceli |  Materiály střenek |  Typy čepelí |  Typy pojistek |  Tabulka složení nožířských ocelí |  Čepele - tvary, broušení |  VIDEA NOŽŮ |  Výběr nože |  Zubaté vs. rovné ostří |  Černěná vs. nečerněná čepel |  O výrobcích nožů |  Nože ve filmu | 
AKTUALITY, RECENZE, VIDEA, FOTKY... |  KONTAKT-OBJEDNÁVKY-OP  Základní informace o nožích aneb než se začnete ptát - čtěte !
NABÍDKA
ZNAČEK NOŽŮ :

AKTUALITY
SKLADEM
SLEVY-AKCE
VÝPRODEJ
ABKT Tac
Akinod
Aku Strike
Al Mar
Amare
American Tomahawk
Anglesey
Anza
Artisan
Attleboro Knives
Baladeo
Bark River
Bastinelli Creations
Bastion
Bear & Son
Becker Knife & Tool
Begg Knives
Benchmark
Benjahmin
Beretta
Bestech Knives
Beyond EDC
Black Fox
Blackjack Classic
Blackhawk Blades
Blade Tech
Boker
Boker Magnum
Bradford Knives
Bradley
Brous Blades
Browning
Buck
BucknBear
Byrd by Spyderco
Camillus
Campcraft Outdoors
Canal Street
Cardsharp2 IS
CDS
CH Knives
Chaves
Cherusker
Civivi
CJRB
Chroma Scales
CMB Made Knives
Cobratec
Cold Steel
Combat Ready
Condor
Columbia River (C.R.K.T.)
CS Green River Tactical
CSSD/SC Bram Frank
D-Tac
Damned Designs
Darrel Ralph
Defcon Blade Works
Deejo
Demko
Dendra
DICTUM
Dirty Bird
Double Star
Douk-Douk
Down Under
DOVO
DPX Hest
Dreamtech
Du-Star
Eickhorn Solingen
Eikonic
EKA
Elite Tactical
EOS
ESEE
Ferrum Forge Knife Works
Finch
Fisher Space Pen
Flytanium
FOBOS Knives
Fred Perrin
G.Sakai
Ganzo
Gerber
Grohmann
Grissom
Guardian Tactical
Halfbreed Blades
Havalon
Hazen Knives
Heckler & Koch
Heretic
Hibben Knives
Higonokami
Hoback
Hogue
Honey Badger
Ibberson Yacht
IXL
Jason Perry Blade Works
Ka-Bar
Kai USA
Kanetsune
Kansept
Karbon
Kellam Finland
Kershaw
Kissing Crane
Kizer
Knives of Alaska
Komoran
Krudo
Kubey
Kunwu
Lansky Knives
Linton
LOTAR
Mallery Designs
Mantis Knives
Marbles
Marttiini
Maserin
Master Cutlery
Maxace
Maxpedition
Maxpedition Knives
Mcusta
Medford
Mercury
Meyerco
Microtech
Mikihisa
Mission
Moki
Morakniv
Muela
Myerchin
Nemesis
Nezařazeno
Nite Ize
Nože-Nůž
Ohta
Old Hickory
Ontario Knives
OTTER-Messer
Outdoor Edge
Pathfinder
Patriot Bladewerx
Pena Knives
Petrified Fish
Pouzdra na nože
PMP Knives
Quartermaster
QSP Knife
RAMBO
Ranger Knives
RAT Cutlery
Real Steel
Reate Knives
Reiff Knives
Remington
REVO
Rike Knife
Robert David Laguiole
Roper
Rough Ryder
Rough Ryder Reserve
Ruger
RUIKE
S-TEC
Samura
Santa Fe Stoneworks
SCAR Blades
Sencut
Sheffield
Shadow Tech
Shieldon
Schrade
SIG
Skif Knives
Smith & Wesson (S&W)
Sniper Bladeworks
SOG
Southern Grind
Spartan Blades
Spyderco
SRM Knives
StatGear
Station IX
Stedemon
Steel Will
Stroup Knives
Svord
Tactile Knife Co.
Takumitak
TEC Accessories
Tekta Knives
Tenable Knives
Templar
Terzuola
Tokisu
Tools for Gents
TOPS Knives
TOOR Knives
Trivisa
Ultra-X
United Cutlery
Utica
UZI
V NIVES
VDK Knives
Viking Tactics
Vosteed
Vystřelovací
Automatické nože

Wachtman
Wander Tactical
We Knife Co Ltd
Wesn
Witharmour
Wild Steer
Willumsen
WIN+
XIN Cutlery
Zero Tolerance

PODLE POUŽITÍ :
KUCHYŇSKÉ NOŽE
Vystřelovací
Automatické nože

Filetovací nože
Pouzdra na nože
Vrhací nože
Záchranářské nože
Škrtadla (podpalovače)
Damaškové nože
Potápěčské nože
Údržba nožů
Taktická pera,
Teleskopické obušky,
Nunchaku, Kubotan,
Sebeobrana

Paracord - Parachute Cord

BROUSKY
BRUSIVO :

KAMENOŽROUT
Lansky
Spyderco
DMT
KME Sharpeners
EZE-LAP
Norton Sharpeners
Japanese Waterstone
Hewlett Sharpeners
Gerber
Boker
CASE
Kershaw
Marbles
Arkansas Sharpeners
Smith's Sharpeners
Schrade Sharpeners
Warthog
Work Sharp
Kapesní brousky
Belgické břidlice
Vodní kameny
Suehiro/Cerax

Vodní kameny Naniwa
Vodní kameny
King/Sun Tiger

Real Steel


KONTAKT
OBJEDNÁVKA


zavírací nože
nože s pevnou čepelí
kuchyňské nože
lovecké nože
rybářské nože
vojenské nože
kapesní nože
dýky
brusivo brousky


UŽITEČNÉ INFORMACE :
Převod jednotek
(inch na cm...atd)


Anglicko-český
nožířský slovníče


Nožířské ocele

Sitemap Nože-Nůž
Sitemap.txt
Sitemap.xml


!! DODÁNÍ DO VÁNOC !!
Už jen ze SEZNAMU SKLADOVÝCH POLOŽEK
Skladové položky odesíláme v pracovní dny do 24-48 hodin od objednání (do SR 2-3 dny).

(Skladové položky budeme ještě několikrát doplňovat, jak bude chodit nové zboží.)

Nože - Nůž - Recenze Enzo Trapper - Kit

Enzo Trapper - každodenní pomocník jednoduchých tvarů se skvělým pracovním výkonem.

V dnešní záplavě nabídek nožů spousty firem a nožířů, kdy má zákazník na výběr neuvěřitelné množství tvarů, mnohdy hrozivého, ale o to méně praktického vzezření mě upoutala jednoduchost finských nožů EnZo. Nekomplikované a ladné tvary, nízká váha a už od pohledu vysoká výkonnost těchto nožů je předurčuje ke každodennímu použití v nejširší možné škále pracovního nasazení.

Z nabídky nožů EnZo mě zaujal model Trapper. Je to nůž, který se nabízí v několika provedeních. Na výběr jsou tři typy výbrusů, plochý, skandinávský s fasetkou a skandinávský bez fasetky. Posledně jmenovaný výbrus musí být úžasný při práci se dřevem a vůbec při většině prací v terénu, ale já jsem chtěl čepel co nejuniverzálnější, zvolil jsem tedy plochý výbrus. Obecně mám raději uhlíkovku kvůli snadnosti broušení, dobrému držení ostří a skvělé řezivosti, ale čepel s plochým výbrusem se vyrábí jen z D2, na rozdíl od skandinávských výbrusů, které výrobce nabízí i z uhlíkové nástrojovky O1.

Další hlavolam je pro zájemce připraven při výběru střenek, k dispozici je nepřeberné množství všech možných druhů dřeva, přírodního i stabilizovaného, dále micarta barvy slonové kosti, černá a zelená. Mám rád přírodní materiály, volba padla na olivu, líbí se mi na pohled a je přirozeně trvanlivá, dřevo je mastné a má pěknou kresbu.

Teď už zbývá jen nožík složit a je třeba říct, že je to velmi jednoduché. Nejsem nijak manuálně zručný a nedělalo mi to žádné výraznější potíže. V krabici po vybalení najdeme čepel, střenky podlepené fíbrem, sadu šroubků k upevnění střenek a nakonec pěkně provedené jednoduché toulcové kožené pouzdro. Ke kompletaci nože není třeba téměř žádného vybavení, stačí šroubovák, lepidlo, nejlépe kvalitní epoxid, šmirglpapír na dohlazení střenek a pilník na železo nebo něco podobného k obroušení hlaviček šroubů. Potom je třeba střenky něčím napustit, volíme-li přírodní dřevo. Já jsem hlavičky šroubků obrousil hrubým brusným kamenem za třicet korun od pana Hu (rozuměj asijské tržiště), střenky doladil jemným šmirglem a napustil za tepla lněným olejem. Kdo chce přidat luxusní hedvábný lesk, zaleští na kotouči karnaubský vosk nebo podobný prostředek k finální úpravě a nůž získá ještě více na kráse. Jen je třeba si dát při utahování šroubků pozor, moc jsem zabral a hlavičku jsem prostě ukroutil.

Takže nůž máme hotový a podíváme se, jak se osvědčí při práci. Lehoučká finka s odlehčeným full tangem se moc příjemně drží v ruce a to i v té mojí, nadprůměrně velké. Ergonomicky tvarovaná rukojeť padne do ruky jak ulitá a a na rozdíl od klasických finek skýtá výstupek na rikasu jakous takous ochranu proti sklouznutí ruky na čepel, ikdyž hovořit přímo o záštitě by byla velká nadsázka. Jak klasický tak reverzní úchop je velmi pohodlný a jistý a poskytuje ruce bezpečí při práci s nožem.

Někteří z nás budou možná mít docela zajímavý problém. Před Trapperem jsem hodně míval v ruce nože Ontario Rat, které patří mezi moje nejoblíbenější a malý RAT 3 mám prakticky pořád u sebe. Protože jsou všechny RATky vybaveny poměrně velkými choily, patří úchop za ně za chvíli mezi celkem automatické prvky práce s nožem. A protože Trapper je přes určité odlišnosti v podstatě echt finka, kde je rikaso v téměř jen naznačené a ostří tak začíná hned za rukojetí, může vás podobný automatický úchop nože stát nepříjemné pořezání prstu.

Práce sama je s Trapperem zábavou. Plochý výbrus a nepřehnaná tloušťka čepele 3.6 mm dává noži vynikající řezné vlastnosti, přitom je tloušťka dostačující k tomu, aby byl nůž odolný a snesl i nějaké to prasení v terénu. Trochu jsem se bál ocele D2, jak jsem řekl, mám raději klasické uhlíkovky. Ale ukazuje se, že u D2 možná ještě více než u jiných ocelí záleží na jejím tepelném zpracování. O oceli D2 se říká, že je křehká, ale při práci s Trapperem ten dojem nevzniká. Malým nožíkem se dá dobře štípat přes buchar aniž by to noži jakkoliv uškodilo. Ostří je hodně trvanlivé a nedochází k jeho vydrolování a vyštipování ani při rázových úderech ostřím. Zatím všechny nože z D2, které jsem měl v ruce, měly tendenci pokrývat se patinou a při nevhodném zacházení rezavět. Nic z toho jsem nepozoroval u Trappera. D2 se ale nezapře při držení ostří, to je vynikající. Při broušení se ocel mnohem více "brání", než uhlíkovky a výsledek jejich jedovatosti nedosáhne, ale díky vysokému obsahu karbidů řeže ocel skvěle.

Při porovnání s ekvivalentními noži podobné velikosti a určení je EnZo Trapper lehčí a pohodlnější při práci než Fallkniven F1 i Ontario RAT-3. Švédská F1 je hendikepována mnohem silnější čepelí, která sice hodně snese, ale některé materiály při řezání rozlamuje. RAT-3 řeže výborně, ale pokud jde o subjektivní dojem, Trapper řeže ještě o něco lépe, RAT-3 se ale lépe brousí, ikdyž trvanlivost jeho ostří není tak skvělá, jako u Trappera.

Mám-li udělat nějaké shrnutí na závěr, musím říct, že s Trapperem jsem maximálně spokojený. Je to vynikající, precizně zpracovaný nůž, lehký, výkonný a odolný. Komu příliš nesedne klasické nošení nože kolmo na opasku, může si nechat udělat pouzdro na vodorovné nošení buď z kůže nebo z kydexu, já to mám určitě v plánu stejně jako jsem to řešil u mého dalšího oblíbence, většího Fallknivenu S1. EnZo Trapper je v každém případě univerzální výborný nůž do domácnosti i do terénu a při jeho používání nás zahřeje i pocit, že jsme při jeho vzniku také odvedli kus práce a dali mu konečnou podobu.

Doplnění:
Krátce po dopsání tohohle článku jsem odjel na téměř měsíc do Izraele, kde jsem se pohyboval jako fotoreportér v nejrůznějších částech této krásné země. Trávil jsem hodně v času v terénu, polopouštní a pouštní krajina v okolí Gazy, divoká krása téměř pustých Golanských výšin a horko Judské pouště a vyprahlých hor Západního břehu Jordánu byly prověrkou našich sil a schopností. Když jsem přemýšlel, jaký pevný nůž vezmu sebou, volba padla právě na Enzo Trapper. Kromě robustnosti, odolnosti a výborných pracovních vlastností jsem vzal v úvahu i jeho naprosto neagresivní vzhled a relativně krátkou délku čepele, což bylo prozíravé vzhledem k množství kontrol, které jsme hlavně v Palestině na checkpointech absolvovali. Nesmlouvaví izraelští vojáci byli vždy naprosto korektní, slušní a občas i komunikativní. Byli při kontrolách vždy důkladní a nůž, který nikdy neunikl jejich pozornosti, byl vždy předmětem dlouhých debat. Naštěstí mi ho nikdo z vojáků nezabavil a vysvětlení, že budeme trávit hodně času v pustině vždy obstálo. Jsem přesvědčen, že velkou roli hrál vždy i vyloženě "pracovní kukuč" Trappera .

Pokud jde o použití samotné, nůž nikdy nezklamal a vždy mi byl dobrým pomocníkem. Přípravu dříví na oheň, jídla, otvírání konzerv ba i různé dloubání do kamenů a skal a jiné prasárny přestál bez úhony. Neublížila mu ani slaná voda Středozemního moře u Aškelonu, Tel Avivu, Akko a Haify, což mě překvapilo, protože D2 není echt nerezovka a v agresivním prostředí chytává lišku poměrně ochotně.

Trapper měl moje sympatie už před cestou, ale po návratu z Izraele se stal jedním z mých nejoblíbenějších nožů až zase vyrazím, mám naprosto jasno v tom, který nůž vezmu do báglu.

Popisky foto
Foto 1: shora: CRKT Kilbuck od aljašského návrháře Russe Kommera je praktický nožík z oceli 4116, použitá ocel se dobře brousí, obstojně drží ostří a je vysoce korozivzdorná, jemný dutý výbrus však nůž limituje a nehodí se pro hrubší práce. Pod Trapperem ležící RAT - 3 je vynikající všestranný nůž, který se skvěle brousí a výborně se s ním pracuje, Trapper však řeže přece jen o něco lépe. Poslední nůž, starší a již nevyráběný CRKT Polkowski-Kasper má nejbezpečnější držení a je prakticky nezničitelný, ocel AUS 6 vůbec není špatná, je houževnatá a dobře se brousí a držení ostří také není špatné, ale příliš masivní záštita často překáží při práci a použitý šavlový výbrus je sice odolný, ale neřeže tak dobře, jako ploché výbrusy RAT-3 a Trappera nebo dutý výbrus Kilbucka.

foto1.JPG(149 kb)

Foto2: Trapper se dodává s jednoduchým, ale pečlivě zpracovaným a kvalitním pouzdrem.

foto2.JPG(156 kb)

Foto4: Trapper a RAT-3 jsou vynikající nože a velice vyrovnaní soupeři, ve své kategorii patří mezi špičku současné produkce.

foto4.JPG(162 kb)

Foto5 - Izrael, pohled do Libanonu z nevyšší hory Izraele Mt. Hermon v Golanských výšinách. Terén, ve kterém se bez pořádného nářadí neobejdete.

Imgp4163.jpg(120 kb)

Dobrin Stojčev
RECENZE
31.10.2022 - Moje současné, minulé i budoucí EDC zavíráky - VIDEORECENZE


AKTUALIZOVANÝ SEZNAM SKLADOVÝCH POLOŽEK - KLIKNOUT ZDE !!

VŠE V TOMTO SLOUPCI SKLADEM

KS1812OLCB Kershaw Dividend Composite Olive

AMK4116 Al Mar 4" Ultralight Titanium

AMK4126 Al Mar 4" Ultralight

CR2903 CRKT FOLDING HISSATSU A/O

KS2077 Kershaw Strata XL Framelock

ON8875 Ontario Carter Prime Titanium EDC

ON1776 Ontario Cerberus Folder

CIVC19010C4 Civivi Appalachian Drifter II

BCC901 Bradley Kimura Butterfly OD Green G10

KS1870OLDAM Kershaw Knockout A/O Damascus

KO019 Komoran Karambit Linerlock Black

KS5510 Kershaw Norad

SC81GP2 Spyderco Para-Military 2

KA1487 KA-BAR TDI ANKLE KNIFE PART SERRATED

SC149GP Spyderco Valloton Sub-Hilt Folder

KA4062BLU KABAR DOZIER FOLDING HUNTER BLUE

CS17T Cold Steel Kobun

ON8848 ONTARIO RAT 1 LINERLOCK PLAIN

CS49LCKZ Cold Steel SRK SK5 Steel

CS49LRTZ Cold Steel Recon Tanto SK5 Steel

ON8867 Ontario Rat 1 With D2 Steel

KS6034 Kershaw Emerson CQC-6K

BRK1301 ESEE Avispa

SC10PGRE Spyderco Endura 4 British Racing Green Handle 189-ZDP Steel

719054 Hiromoto Saku Hocho, Santoku

G1643G Gerber EZ Out DPSF S30V Satin

BRK1301 ESEE Avispa Black

ZT0452CF Zero Tolerance Large Sinkevich

SC142G Spyderco Resilience G-10 Handle

ON8848 ONTARIO RAT 1 LINERLOCK PLAIN

GH2034 HIBBEN COMPETITION THROWER TRIPLE SET



Walking Dead Knife Knives Walking Dead Knives

Dodávky a užitkové vozy - DOCAR

ČERSTVÁ KÁVA - poznejte rozdíl!
Vše co jste dosud pili se nedá srovnat s ČERSTVOU KÁVOU...




Horská kola - www.horskakola.cz