CS27TLS Cold Steel Recon 1 Spear
Ačkoliv mě reklamní masáž firmy Cold Steel není dvakrát sympatická, musím uznat, že některé jejich nože, které jsem měl možnost pořádně vyzkoušet, jsou na velmi dobré úrovni. A to jak zpracováním, tak spolehlivostí.
Jmenovitě například CS SRK, CS Master Hunter, CS Recon Scout nebo výborný sekáč Cs Gurkha Kukri. Stejně tak starší řada zavíracích nožů Voyager.
Ačkoliv když je to možné, používám raději pevné nože, zaujala mě poslední dobou nová řada zavíráků firmy Cold Steel s označením Recon. Už starší produkce Reconů s pojistkou axis-lock platila za velmi povedené a spolehlivé zavíráky, nicméně přechod na pojistku back-lock u nové řady je z mého pohledu dobrou volbou.
Osobně hodnotím typy pojistek zavíracích nožů především z pohledu bezpečnosti a spolehlivosti. Velmi dobré zkušenosti mám se zmiňovanou pojiskou axis-lock nebo s titanovými frame-locky, které používá například f. Zero Tolerance na své heavy duty zavíráky. Ještě výše nad tyto dva zmiňované systémy řadím dobře zpracovaný back-lock, ten je navíc u nových Reconů vylepšený a dostal i nový název Tri Ad lock. Podle výrobce by toto vylepšení mělo hodně přispět ke zvýšení spolehlivosti pojisky.
Když už jsme u pojisných systémů, měl bych zmínit asi nejběžnější a nejrozšířenější typ pojistky Liner-lock. Osobně nepovažuji tento systém za příliš spolehlivý, tedy pokud není předimenzován. Z vlastních zkušeností se mu spíše vyhýbám. Jeho výhodou naopak je jednodušší výroba a snadná ovladatelnost. Určitě dostačující na menší zavírací nůž gentlemanského typu. Ale toto je věc značně individuální, založená na zkušenostech a potřebách jednotlivých uživatelů, někteří zase naopak liner-lock upřednostňují.
Ale řeč je tady především o Reconu, tak se na něj podíváme trochu podrobněji.
Už když se na trhu objevil první kousek této řady s čepelí typu bowie, velmi mě zaujal. Později přišel spear-point a tady už nebylo co řešit.
Velký, bytelný a při tom celkem lehký zavírák s čepelí z nerezové oceli AUS8A, jejíž povrch je opatřen nástřikem, jenž výrobce označuje Tuff Ex Coating. Výbrus je dutý, což slibuje slušnou řezivost. Rukojeť nože je vyrobena z materiálu G-10, který je znám velmi slušnou odolností a houževnatostí. Konstrukce je samonosná, což mě zpočátku trochu překvapilo, čekal jsem, že bude vyvložkovaná ocelovými příložkami. Výhodou však je už zmiňovaná příjemná váha (148g). Celková délka nože je 235mm, z toho čepel 100mm. Takže žádný prcek, ale plnohodnotný nůž, který by měl být použitelný na veškeré potřebné činnosti.
Po otevření nože se ozve výrazné klapnutí, čepel zapadne do zámku, jak má a musím říct, že se opravdu ani nehne. Čepel snadno otevřeme palcem jedné ruky za pomoci kolíčku. Ten je šikovně umístěn téměř u rukojeti nože, takže nám při krájení nepřekáží. Odjištění pojistky palcem je bezproblémové, jen to chce trochu přitlačit, což je dobře, protože nehrozí nechtěné zavření čepele při práci. Ergonomie rukojeti je dobrá, úchop je přirozený a nikde nic zbytečně netlačí a nepřekáží. Celkově je celý nůž docela plochý (13mm tloušťka v rukojeti), ale je to daň za zmiňovanou nižší váhu a skladnost tohoto zavíráku. Měl jsem trochu obavy z větší vzdálenosti začátku ostří od ukazováku při klasickém úchopu, ta dělá zhruba 30mm. Ale není to nic strašného a navíc při silovém řezání, kde potřebujeme víc zabrat a kde je tato hodnota (vzdálenost ostří-ukazovák) docela důležitá, se dá velmi dobře využít zdrsněný hřbet rukojeti pro oporu palce. Případně si můžeme přehmátnout tak, že máme ukazovák na široké záštitě, jejíž spodní část je plochá a je tam dostatek místa.
Na druhou stranu, středový čep má díky tomuto řešení tvaru kolem sebe dostatek materiálu na všechny strany, což také přispívá k celkové odolnosti a spolehlivosti nože.
Recona díky slušné délce čepele můžeme používat jako pomocníka při vaření na výletech nebo dovolené. V pohodě zvládne nakrájet chleba, naporcovat maso nebo zeleninu. Dobře zvládá i jemnější kuchyňské činnosti jako třeba na drobno pokrájet bylinky nebo utřít česnek. Dobrým řešením se ukázala volba dutého výbrusu, který přispívá k výborné řezivosti nože. Stejně tak povrchová úprava, která je velmi hladká, takže maximálně snižuje tření mezi krájeným materiálem a čepelí. Usnadňujé též čištění nože svým nepřilnavým povrchem.
Velmi dobře můžeme Recona díky své skladnosti používat jako klasické EDC v roli spolehlivého pomocníka, ale rozhodně zvládá i veškeré činnosti potřebné při kempování či turistice. Práce se dřevem, různé vyřezávání či výroba některých potřebných pomůcek jako například měchačka na vaření nebo jistící kolíky k přístřešku. V ruce sedí při práci dobře a výhodou je i zdrsnění na bocích střenek z G-10, které ani po zašpinění nebo namočení nekloužou. Až při opravdu déle trvajícím zápřahu zjistíme, že úchop není tak pohodlný jako u pevných tábornických nožů kategorie bushcraft, které jsou k těmto činnostem přímo určené. Ty mají ručky většinou baculatější s plynulejšími liniemi lépe vyplňujícími dlaň, na rozdíl od ploché rukojeti Reconu. Navíc po čase, zvlášť když se dlaň zpotí, začne trochu vadit i klip nože. Ale i tak z mého pohledu patří Recon k těm ergonomicky povedeným zavíracím nožům. Asi by nebyl problém udělat střenky masivnější, ale nůž by pak ztratil jednu ze svých výborných vlastností a tou je skladnost při jeho relativně větších rozměrech.
Firma Cold Steel je známá svými lehce chvástavými a okázalými reklamami, které ukazují na nezničitelnost jejích výrobků. A já jsem zase rád, když vím, kde je hranice tvrdšího použití mých nožů, protože člověk nikdy neví, v jaké situaci ho bude potřebovat. A osobně mám raději nástroj, na který je spolehnutí i v případě extrémějšího použití.
Někdo namítne, že zavírák není pevný nůž, což je samozřejmě pravda, ale dost často máme u sebe právě "jen" ten zavírák...Navíc Recon 1 je propagován jako odolný a spolehlivý zavírací nůž, tak se podíváme, jak na tom doopravdy je. Vyzkoušel jsem tedy s Reconem takové ty nejběžnější činnosti, kterým se venku občas nevyhneme. Kromě řezání různých provazů a hadic při práci na zahradě také práci se dřevem. Naštípání špánků na podpal táboráku, přeseknutí prutů za pomocí lehkého tlouku nebo štípání špalíku z tvrdého dřeva. Musím říct, že při práci s tloukem jsem měl spíše než o pojistku trochu obavy o hrot čepele nože. Ale zbytečně, jak čepel, tak pojistka veškeré zmiňované činnosti s přehledem ustály. Pojistka i poté jistí naprosto spolehlivě a nezpozoroval jsem, co se její funkčnosti týká, nejmenší změny. Jediné, co práci se dřevem trochu odskákalo, je černění (povrchová úprava) čepele. To se na nejdisponovanějších místech čepele odírá a někde i po kouskách loupe. Ale to jsem tak trochu předpokládal. Rozhodně to nemá ale vliv na funkčnost nože, jen vzhledově je na něm vidět, že nůž prostě pracuje. Materiál AUS8 se drží taky celkem slušně, ostří po celé té několika měsíční anabázi Reconu u mě sice ztratilo něco na své jedovatosti, ale na jeho oživení postačila bohatě keramická ocílka. Rozhodně není na místě jakýkoliv zavírací nůž (ani tento) zatěžovat stejně jako pevný, ten nám zavírák prostě nahradit nemůže. Proto jsem vyzkoušel opravdu jen činnosti, které může někdy člověk potřebovat v běžných situacích (rozdělání ohně, grilu, kamen nebo vyřezání nástroje ze dřeva), které však rozhodně nejsou denním chlebem pro zavírací nůž a u kterých musí člověk postupovat rozvážně a používat především hlavu. Neznamená to, že budu do nože bušit jako do dláta a používat jej místo majzlíku, každý zavírák (ale i pevný nůž) má své hraniční možnosti použitelnosti! K tomu, abych se vyřádil, si určitě pořídím jiný, odpovídajcí nástroj. Na druhou stranu je dobré vědět, že se na nůž, který mám v kapse, můžu spolehnout.
Porovnal jsem tohoto Cold Steela s notoricky známým Dozierem od frmy KaBar. Tady se menší srovnávací testík přímo nabízí vzhledem k tomu, že jsou si oba nože dost podobné. A to jak velikostí, konstrukcí (samonosná) a použitými materiály, tak typem pojisky nebo třeba zvoleným výbrusem.
Srovnání řezných vlastností: tady bych zmínil jednu podstatnou věc, oba nože mají dutý výbrus, takže skvěle řežou. Rozdíl je ovšem ve výšce výbrusu a tloušťce čepelí. Při práci s masem, pečivem a podobně, si oba zavíráky vedou velmi dobře. Rozdíl je patrný, až když se dostaneme k tvrdším potravinám jako jsou jablka, mrkev, cibule. Tam má lehce na vrh Cold Steel, právě proto, že jeho čepel je tenší (3.35mm) než čepel Doziera (3.90) a má také vyší výbrus. Řez je tedy plynulejší a potraviny se nerozlamují. Rozdílný je také tvar rukojeti a tím pádem i úchop. Dozier má jednoduchý, elegantní tvar, kterému se ruka přirozeně přizpůsobí. Recon je tvarově víc do military stylu. Výrazné vybrání na ukazovák a menší na prostředník tvoří na rukojeti mohutnou záštitu a celkově tvar, do něhož nám ruka bezpečně zapadne. Zdrsnění na bocích střenek má o něco lépe provedené Dozier, je prostě příjemnější do dlaně a ani v kapse nám tolik nedrhne o látku kalhot.
Také ovládání pojistky má každý nůž umístěno jinde. Dozier na konci hřbetu rukojeti, kdežto Recon zhruba uprostřed, což je poněkud praktičtější. Tady bych srovnávačku ukončil a vrátil se zpět k zavíráku od Cold Steel.
Klip Reconu je malý, ale dostatečně tuhý, i když podle mne by mohl být o trochu větší. Dá se jednoduše přehodit na druhou stranu nože, stejně tak jako otvírací kolíček na čepeli, pro ovládání levou rukou. Nůž se dobře nosí v kapse a klip jej bezpečně jistí. Co se nošení v kapse týká, byl jsem opravdu mile překvapen. Plochý profil zavíráku spolu s jeho už několikrát zmiňovanou příjemně nízkou hmotností nám umožní mít tohoto pracanta neustále při ruce. A při tom po otevření Recona máme v rukou skutečně plnohodnotný, velký a spolehlivý nůž.
Musím přiznat, že si mě za tu dobu, co jsem jej měl doma, rozhodně získal. A to jak zpracováním, tak svojí praktičností. Jediné, co poukazuje na to, že si nůž své odpracoval, je lehce ošoupaná barva na klipu a poškrábaná povrchová úprava na čepeli od práce se dřevem. Ostří drží velmi dobře, takže zpracování Taiwanské AUS8 na jedničku a to samé se dá říct o pojistce, která je bytelná a spolehlivá.
Rozhodně je Recon 1 zavírák, který si zaslouží pozornost. Velký, spolehlivý a při tom skladný nůž, který můžeme nosit neustále u sebe a ve kterém objevíme nečekaně platného pomocníka.
GERO (David Paidar)
|