Nože - Nůž
AKCE - darek ZDARMA
Nože - Nůž hlavní strana |  Nožířské oceli |  Materiály střenek |  Typy čepelí |  Typy pojistek |  Tabulka složení nožířských ocelí |  Čepele - tvary, broušení |  VIDEA NOŽŮ |  Výběr nože |  Zubaté vs. rovné ostří |  Černěná vs. nečerněná čepel |  O výrobcích nožů |  Nože ve filmu | 
AKTUALITY, RECENZE, VIDEA, FOTKY... |  KONTAKT-OBJEDNÁVKY-OP  Základní informace o nožích aneb než se začnete ptát - čtěte !
NABÍDKA
ZNAČEK NOŽŮ :

AKTUALITY
SKLADEM
SLEVY-AKCE
VÝPRODEJ
ABKT Tac
Akinod
Aku Strike
Al Mar
Amare
American Tomahawk
Anglesey
Anza
Artisan
Attleboro Knives
Baladeo
Bark River
Bastinelli Creations
Bastion
Bear & Son
Becker Knife & Tool
Begg Knives
Benchmark
Benjahmin
Beretta
Bestech Knives
Beyond EDC
Black Fox
Blackjack Classic
Blackhawk Blades
Blade Tech
Boker
Boker Magnum
Bradford Knives
Bradley
Brous Blades
Browning
Buck
BucknBear
Byrd by Spyderco
Camillus
Campcraft Outdoors
Canal Street
Cardsharp2 IS
CDS
CH Knives
Chaves
Cherusker
Civivi
CJRB
Chroma Scales
CMB Made Knives
Cobratec
Cold Steel
Combat Ready
Condor
Columbia River (C.R.K.T.)
CS Green River Tactical
CSSD/SC Bram Frank
D-Tac
Daedalus Knife Co.
Damned Designs
Dawson Knives
Darrel Ralph
Defcon Blade Works
Deejo
Demko
DICTUM
Dirty Bird
Double Star
Douk-Douk
Down Under
DOVO
DPX Hest
Dreamtech
Eickhorn Solingen
Eikonic
EKA
Elite Tactical
EOS
ESEE
Eutektik
Ferrum Forge Knife Works
Finch
Fisher Space Pen
Flytanium
FOBOS Knives
Fred Perrin
G.Sakai
Ganzo
Gerber
Grohmann
Grissom
Guardian Tactical
Halfbreed Blades
Havalon
Hazen Knives
Heckler & Koch
Heretic
Hibben Knives
Hightron
Higonokami
Hoback
Hogue
Honey Badger
Ibberson Yacht
IXL
Jack Wolf Knives
Jason Perry Blade Works
Ka-Bar
Kai USA
Kanetsune
Kansept
Karbon
Kellam Finland
Kershaw
Kissing Crane
Kizer
Knives of Alaska
Komoran
Kotoh
Krudo
Kubey
Kunwu
Lansky Knives
Linton
LOTAR
Mallery Designs
Mantis Knives
Marbles
Marttiini
Maserin
Master Cutlery
Maxace
Maxpedition
Maxpedition Knives
Mcusta
Medford
Mercury
Meyerco
Microtech
Mikihisa
Mission
Moki
Morakniv
Muela
Myerchin
Nemesis
Nezařazeno
Nite Ize
Nože-Nůž
Ohta
Old Hickory
Ontario Knives
OTTER-Messer
Outdoor Edge
Pathfinder
Patriot Bladewerx
Pena Knives
Petrified Fish
PMP Knives
Pouzdra na nože
Pro Tech
Quartermaster
QSP Knife
RAMBO
Ranger Knives
RAT Cutlery
Real Steel
Reate Knives
Reiff Knives
Remington
REVO
Rike Knife
Robert David Laguiole
Roper
Rough Ryder
Rough Ryder Reserve
Ruger
RUIKE
S-TEC
Samura
Santa Fe Stoneworks
SCAR Blades
Sencut
Se7en Plus
Sheffield
Shadow Tech
Shieldon
Schrade
SIG
Skif Knives
Smith & Wesson (S&W)
Sniper Bladeworks
SOG
Southern Grind
Spartan Blades
Spyderco
SRM Knives
StatGear
Station IX
Stedemon
Steel Will
Straight Line
Stroup Knives
Suprlativ
Svord
Tactile Knife Co.
Takumitak
TEC Accessories
Tekta Knives
Tenable Knives
Templar
Terzuola
Tokisu
Tools for Gents
TOPS Knives
TOOR Knives
Trivisa
Trollsky
Tuya
Ultra-X
United Cutlery
Utica
UZI
V NIVES
VDK Knives
Viking Tactics
Vosteed
Vystřelovací
Automatické nože

Wachtman
Wander Tactical
We Knife Co Ltd
Wesn
Witharmour
Wild Steer
Willumsen
WIN+
XIN Cutlery
Zero Tolerance

PODLE POUŽITÍ :
KUCHYŇSKÉ NOŽE
Vystřelovací
Automatické nože

Filetovací nože
Pouzdra na nože
Vrhací nože
Záchranářské nože
Škrtadla (podpalovače)
Damaškové nože
Potápěčské nože
Údržba nožů
Taktická pera,
Teleskopické obušky,
Nunchaku, Kubotan,
Sebeobrana

Paracord - Parachute Cord

BROUSKY
BRUSIVO :

KAMENOŽROUT
Lansky
Spyderco
DMT
KME Sharpeners
EZE-LAP
Norton Sharpeners
Japanese Waterstone
Hewlett Sharpeners
Gerber
Boker
CASE
Kershaw
Marbles
Arkansas Sharpeners
Smith's Sharpeners
Schrade Sharpeners
Warthog
Work Sharp
Kapesní brousky
Belgické břidlice
Vodní kameny
Suehiro/Cerax

Vodní kameny Naniwa
Vodní kameny
King/Sun Tiger

Real Steel


KONTAKT
OBJEDNÁVKA


zavírací nože
nože s pevnou čepelí
kuchyňské nože
lovecké nože
rybářské nože
vojenské nože
kapesní nože
dýky
brusivo brousky


UŽITEČNÉ INFORMACE :
Převod jednotek
(inch na cm...atd)


Anglicko-český
nožířský slovníče


Nožířské ocele

Sitemap Nože-Nůž
Sitemap.txt
Sitemap.xml


Nože - Nůž - Recenze Něco málo o loveckých nožích

Něco málo o loveckých nožích

Velmi opomíjená skupina nožů, která bývá někdy neprávem přisuzována k nožům na přežití, jsou nože lovecké. Jejich jediným předpokladem je - jak už název napovídá - lovit. V následujícím článku se proto podíváme, jak si takový lovecký nůž vybrat, podle čeho se orientovat, jak se k němu chovat a k čemu ho použít. A i když nejste zrovna myslivec, který by se se zvěří potkával každý den, i vám mohou být tyto informace užitečné. Ač to zní přehnaně, lovecký nůž se neztratí v žádné kuchyni, kde bývá příprava masa samozřejmostí ;-)



Ono se řekne nůž jako nůž, ale to není zase tak úplně pravda. A ačkoliv třeba máte šanci s bojovým nožem nějaké to zvíře ulovit a naporcovat, přece jen se k tomu specializované lovecké nože hodí lépe a práce s nimi je jistější. Výběr takového nože je ale běh na dlouhou trať. Ačkoliv vám na něm většinou nezávisí váš život, i tak můžete při špatné volbě skončit s těžítkem místo toho, abyste vlastnili nástroj, který vás v lese nezradí.



Do základu je důležité si uvědomit několik věcí. Jste lovec masa, nebo trofejí? Jaká zvířata budete s nožem lovit? A jak velká? Jak často hodláte lovit? A tak dále. Opět mnoho otázek, že? Ale mnoho otázek znamená mnoho odpovědí, které vám co nejpřesněji určí vaše preference. Bez toho si kvalitní nůž nevyberete. Dobrý lovecký nůž je základním vybavením každého lovce a lov se stává čím dál tím víc populárnější záležitostí. Trvanlivost vašeho nože by měla být (s trochou štěstí) doživotní, musíte mu věřit a pokud nestojíte o to, každé dva roky kupovat nový, věnujte se výběru s pečlivostí a trpělivostí.



Pevný či zavírací nůž?
Poměrně zásadní otázka. Pevný nůž má fixované ostří v permanentně otevřené poloze, jeho součástí bývá vždy i pouzdro, které zaručuje bezpečné nošení. Tyto nože jsou obecně robustnější a pevnější, většinou také vydrží víc, protože ostří a čepel probíhají u většiny loveckých nožů celým nožem (fulltang). A mimo jiné se jednoduše čistí. Další možností je pevný nůž s možností výměny ostří, jako u nože SOG Hunter Revolver. Vynikající věc, pokud je čepel zafixovaná pořádně, drží a neviklá se. Naproti tomu zavírací nože tak odolné nejsou a hrubší zacházení nemusí vydržet. To ale neznamená, že dobrý lovecký nůž nemůže být zavírací. Já osobně doporučuji jako hlavní nůž nějaký s pevnou čepelí, a pak do kapsy menší, záložní zavírak.



Čepel
Dostáváme se k velmi důležité části nože, neboť vše, co budete s nožem dělat, budete dělat převážně ostřím nože. Obecně se doporučuje u loveckých nožů vybírat ze tří typů čepelí: Drop point - Vynikající tvar čepele, ze spodu i z vrchu mírně zahnutá špička, která zůstává prakticky stále silná a do šíře tlustá. Drop-point čepel počítá s využitím celého ostří, tudíž se skvěle hodí na rozřezávání kůže, přičemž nůž nepoškodí maso. Rovněž se s těmito noži rozřezává např. hrudní koš, jelikož čepel je opravdu pevná a vydrží. I když, pilka se na tyto činnosti hodí asi víc. Clip-point - Asi hlavní design pro většinu loveckých nožů. S těmito čepelemi se pracuje tak, že se na noži definují body, se kterými se poté pracuje při porcování zvěře. Zde se totiž nelze spoléhat na celu plochu ostří, jelikož si nedrží po celé čepeli stejný tvar. Zvládnete s tímto nožem ale mnohem více věcí, proto je tento typ čepele asi nejoblíbenější.



Stahování zvěře
Nože s čepelí vhodnou na stahování kůže bývají navrženy tak, aby s co nejmenším vynaložením sil co nejjemněji a nejšetrněji oddělili kůži od masa zvířete. Vynikají věc pro lovce trofejí. Stáhnout zvíře z kůže není lehké a krom jiného to vyžaduje i hodně cviku, navíc se vám bude s každým nožem pracovat jinak a budete si muset zvykat. Jedno pravidlo ale říká, že proč dělat věci složitě, když je můžeme udělat jednoduše. Proč si tedy neusnadnit práci noži, které jsou na tyto činnosti předurčeny. Pokud se v nožích aspoň zhruba orientujete, jistě jste už někdy narazili na nůž, jehož špička je zahnutá nahoru, do háku. Anglicky se tomu říká "gut hook", což se dá přeložit jako hák na střeva či hák na kuchání. Tato vymoženost slouží k jedinému - k šetrnému stažení zvěře z kůže. Ostrou špicí se kůže nabodne a pak se pokračuje oním hákem, který víc než co jiného připomíná čepel na řezání bezpečnostních pásů u záchranářských nožů. Princip je ale stejný, hákem se kůže krásně rozřízne a hlavně hrozí minimální poškození masa, protože hák vám nedovolí zajet hluboko pod kůži. Bohužel je každé zvíře jinak velké a má jinou stavbu, tudíž hák se nedá univerzálně použít na všechny zvířata. Z hlediska bezpečnosti je to ale vynikající věc.



Broušení
Nejdůležitější věc na ostří je jeho ostrost. S tupým nožem se zraníte snáze, než byste řekli. Tudíž stejně jako u kuchyňských nožů, i zde platí, že raději vybíráme ostří z takových materiálů, které se dají nabrousit co nejostřeji, byť třeba už tak dobře nedrží ostří. Další záludnost přichází u nožů s hákem. Ačkoliv bývá z výroby velmi, velmi ostrý, i on se jednou ztupí. Proto už při koupi nože vybíráme tak, abychom jej mohli vcelku bez problému nabrousit. Zde zapomeňte na vodní kámen či brusné sady, musíte si vystačit s ocílkou či jiným tenkým kruhovým pilníkem. Před broušením se také pořádně podívejte na tvar ostří. Zatímco klasická čepel bývá broušená oboustranně, ostří na háku je pouze z jedné strany.



Rukojeť
Lovec musí mít jistotu, potřebuje ji cítit a nutně ji musí cítit i v úchopu svého nože. Co si ale budeme povídat, klasické materiály jako dřevo, kost nebo kůže fungují výborně a navíc lahodí oku. Nevyhýbejte se ale ani novým materiálům, byť na loveckém noži mohou působit netradičně. Guma či jiné opozitní materiály slibují pevnější úchop a mnohdy i tolik nekloužou, navíc jsou odolné proti nepříznivým podmínkám. A i malá kapka krve na rukojeti může způsobit nemalá zranění. A ta krev vám tam nakape, s tím se musí počítat.



Zubaté nože
Nože se zubatým ostřím, to je kapitola sama o sobě. Mají větší řezivost, jenže stejně tak i větší tendenci k ničení řezaného materiálu. A žádný lovec netouží po tom, mít roztrhanou kůži či maso. Na druhou stranu s nimi snadněji nařežete a rozštěpíte kosti.



Závěrem
Asi se budu opakovat, ale i zde platí, že výběr dobrého loveckého nože závisí především na vašich preferencích. Snad vám tento článek aspoň trochu usnadnil rozhodování či napomohl k výběru.

Lovu zdar!
Lukáš Kňazovický
Volně inspirováno článkem ze stránky www.huntingblades.com

RECENZE
31.10.2022 - Moje současné, minulé i budoucí EDC zavíráky - VIDEORECENZE


AKTUALIZOVANÝ SEZNAM SKLADOVÝCH POLOŽEK - KLIKNOUT ZDE !!

VŠE V TOMTO SLOUPCI SKLADEM

KS1812OLCB Kershaw Dividend Composite Olive

AMK4116 Al Mar 4" Ultralight Titanium

AMK4126 Al Mar 4" Ultralight

CR2903 CRKT FOLDING HISSATSU A/O

KS2077 Kershaw Strata XL Framelock

ON8875 Ontario Carter Prime Titanium EDC

ON1776 Ontario Cerberus Folder

CIVC19010C4 Civivi Appalachian Drifter II

BCC901 Bradley Kimura Butterfly OD Green G10

KS1870OLDAM Kershaw Knockout A/O Damascus

KO019 Komoran Karambit Linerlock Black

KS5510 Kershaw Norad

SC81GP2 Spyderco Para-Military 2

KA1487 KA-BAR TDI ANKLE KNIFE PART SERRATED

SC149GP Spyderco Valloton Sub-Hilt Folder

KA4062BLU KABAR DOZIER FOLDING HUNTER BLUE

CS17T Cold Steel Kobun

ON8848 ONTARIO RAT 1 LINERLOCK PLAIN

CS49LCKZ Cold Steel SRK SK5 Steel

CS49LRTZ Cold Steel Recon Tanto SK5 Steel

ON8867 Ontario Rat 1 With D2 Steel

KS6034 Kershaw Emerson CQC-6K

BRK1301 ESEE Avispa

719054 Hiromoto Saku Hocho, Santoku

G1643G Gerber EZ Out DPSF S30V Satin

BRK1301 ESEE Avispa Black

ZT0452CF Zero Tolerance Large Sinkevich

SC142G Spyderco Resilience G-10 Handle

ON8848 ONTARIO RAT 1 LINERLOCK PLAIN

GH2034 HIBBEN COMPETITION THROWER TRIPLE SET



Walking Dead Knife Knives Walking Dead Knives

Dodávky a užitkové vozy - DOCAR

ČERSTVÁ KÁVA - poznejte rozdíl!
Vše co jste dosud pili se nedá srovnat s ČERSTVOU KÁVOU...




Horská kola - www.horskakola.cz