Sanremu - úvaha o nožích čínské provenience
Není to tak dlouho, co jsem značkové nože čínské provenience považoval za nehodné pozornosti. Jenže čas běží a do Asie se přesunula výroba mnoha značkových nožů firem, od kterých byste to třeba ani nečekali, a tak je situace na současném trhu docela paradoxní. Výrobci ohánějící se mnohaletou tradicí nožířských výrobků neváhají zaplavovat trh desítkami levnějších modelů značkového designu, ovšem vyrobených za velkou louží. Týká se to zejména amerických značek, ale už i některé další evropské se pozvolna přidávají. Přitom dnešní asijská produkce už dosahuje velmi slušné kvality, ocel použitá na čepelích zdaleka už není jen "china surgical", ale výrobci produkují velmi slušné materiály, jako jsou třeba 8Cr14MoV nebo 10Cr17. Do toho ještě vstupuje šedý trh s "nelegální" výrobou věrných kopií modelů, které se ovšem nikdy v Číně nedělaly. Pak často nastává naprosto paradoxní situace, kdy věrná čínská kopie drahé značky či modelu stojí víc, než značkový originál běžné produkce. Je na každém, co si zvolí. Inspirace tvarem dává možnost vyzkoušet si ergonomii originálu a občas je oproti originálu posunutá ještě o kousek dál (viz následující recenze na SanRemu 910), ale obecně mám takovou zkušenost, že pokud je člověk do něčeho fanda, tak mu to stejně to povědomí, že jde o kopii, časem začne vadit.
SanRemu 910 Plus je nůž, který mi v mnohém připomněl univerzálnost a užitnost Ontario RAT-1. Společně s nožem, který tvarem může trochu připomínat sebenzu, dostaneme velmi přesnou informaci o použitých materiálech. Čepel je ze sandviku 12C27 zakalená na 58-59 HRC, 9 cm dlouhá a 2,8 mm silná. Střenky jsou z G10 a nůž váží 132 g. Na noži je linerlock jištěný ještě pojistkou pojistky, tzv. LAWKS. Je to drobná vychytávka, se kterou se už delší dobu setkáváme na nožích CRKT, nicméně dvojí jištění má své přednosti. Samotný linerlock je docela silný, odhadem přes půl šířky čepele a nikde nepřesahuje přes obrys střenek. Čepel při otevírání a zavírání krásně zapadá a v zavřeném stavu je aretována kuličkou zapadající do vybrání v příložce. Vše je perfektně slícováno, čepel drží přesně na středu, prostě čistá asijská práce. Sandvik použitý na čepeli velmi slušně drží ostří a mírně dutý výbrus přispívá k dobré řezivosti nože. To, co stojí určitě za zmínku, je profil a celkový tvar nože. Jak jsem již napsal, profil může trochu připomínat sebenzu. Nůž se perfektně drží a klip dokonale sedí v dlani, na noži nikde nic nepřekáží ani nepřečnívá. Je to nůž s optimální velikostí do kapsy kalhot nebo bundy. Opravdu, kdo byl spokojený s Rat-1 a chce si vyzkoušet zase něco trochu jiného, tak má šanci. Oproti krysáčkovi je čepel posazená víc do osy ručky a je shora víc sešikmená. Jediný rozdíl proti Ratce snad vidím v poloze otvíracího kolíčku, který zde zasahuje poměrně daleko do čepele a je také oboustranný. Na Ratce byl kolíček dost potlačený a byl mimo plochu výbrusu. Dovedl bych si kolíček představit u tohoto nože o 2 mm blíž k rukojeti a dovedl bych si představit i kolíček menší a jednostranný s možností otočení. Na druhou stranu čepel v zavřeném stavu opravdu dobře sedí (určitě se vám vlastní vahou nevyklopí do kapsy,jako už se to mnohokrát stalo u nožů, kde čepel není v zavřeném stavu aretovaná), takže větší kolíček prostě potřebujete k otevření. Zkoušky řezivosti dopadly vcelku dle očekávání, nůž je srovnatelný třeba s dobře nabroušeným Victorinoxem (ocel Inox), nicméně řezivosti např. Endury s VG-10 přeci jen nedosahuje. Nicméně sandvik je jemnozrnná ocel, u které nehrozí vyštipování, takže se nemusíme obávat ani dutého výbrusu. I tak bych ale místo štípání třísek doporučil spíš nařezat ježka, v případě potřeby rozdělat oheň. Tenhle nůž je univerzál, ideální svačiňák (mimo skalní příznivce otvírání konzerv nožem), zvládne obkrojit bochník chleba i nakrájet štangli Vysočiny. Při srovnání s prakticky stejně velkým CS American Lawman (náhodně jsem šáhl a vybral pocitově podobný nůž) je lehčí a má o 1 cm delší čepel.
Nůž zcela ideální pro kancelář - rozporcovat velké krabice mu nečiní pražádný problém a obtáhnout sandvik třeba o okraj hrnku (porcelán, kamenina) je dílem okamžiku - bezproblémový nůž pro bezproblémového uživatele
Dalším nožem, na němž bychom asijskou produkci nepoznali, je pětipalcový lovecký zavírák "lockback" (zadní hřbetní pojistka) s tradiční bowie čepelí
Rough Rider. Takovéto nože vyrábí dnes spousta firem, namátkou Buck, Schrade, Fox, Puma a mnohé další. Tento nůž připomíná nejvíc nože z nesmrteln série Buck 110, je podobně dlouhý, ale přeci jen o něco užší a lehčí (160 g). Čepel má poctivých 9,5 cm, je z oceli 440 bez bližší specifikace. Osobně bych odhadl, že se jedná o 440A. Střenky jsou snad kostěné (tobacco bone) a nesou znáček se žaludem. Nůž je bez pouzdra, nicméně vzhledem k tomu, že nemá klip, musí se nosit v kapse. V zavřeném stavu má profil 13x3,5x1,1 cm. Poměrně tenká ručka tak zapadne i do menší ruky. Bolstry jsou z alpaky a mají jedinou chybičku, že se na povrchu docela snadno a rychle ošoupe hladký lesk. Nicméně nechytají patinu tak snadno jako mosaz. Tento nůž je atraktivní svým tradičním pojetím, a je dobře zpracovaný z kvalitních materiálů. Čepel je z výroby perfektně nabroušená, po čase sice trochu ztratí prvotní jiskru, ale drží ostří zhruba podobně, jako naše domácí Mikovy. Vzhledem k ceně bych neváhal jej označit za výhodnou koupi a dokonce, jelikož se nůž dodává v bytelné krabičce, si dovolím tvrdit, že se hodí i jako příležitostný dárek. Škoda je jen toho pouzdra, s ním by byl nůž ještě o něco atraktivnější. Rozhodně tenhle nůž považuju za jeden z nejlepších, co Rough Rider vyrábí pro nás, tradicionalisty, ale zdaleka ne jediný. Ve firemní produkci najdeme celou řadu loveckých zavíráků, stockmany, trappery, slůňata, selské zavíráky, dokonce inspiraci Kommerovým Kaiyuthem (dříve CRKT).
uděláme někomu radost a pošleme mu po vodě kudličku? Ani náhodou! Co kdyby se utopila?
Dalším nožem je
Kershaw Nothside hunter (volně přeloženo jako severský lovec). Mám ještě starší zelenou verzi s čepelí z AUS-8A, nicméně i současná novější verze s čepelí z 8Cr13MoV skýtá záruku velmi řezivé čepele. Není to žádný drobek, jak by se na první pohled mohlo zdát, váží 130 g, v zavřeném stavu měří 12,5 cm, čepel má 9,5 cm a je 3,2 mm silná. Velmi zajímavý je tvar nože a tvar čepele. Rukojeť je hodně prohnutá, takže dobře zapadne do ruky, čepel je vyhnutá nahoru a ostří je ve výrazném oblouku. Navíc je na špici na hřbetu sražená hrana, aby měl nůž lepší penetrační vlastnosti. Ručka je z inertního měkčeného plastu a neklouže ani v mokré ruce. Málokterý nůž je tak jednoznačně tvarem vymezen pro lovecké použití. Čepel je zároveň použitelná jako párák, zároveň má potřebné prohnutí ostří vhodné na stahování kůže. Tomuto noži je dobře také u vody a poradí si s ledajakou rybkou. Čepel má plochý výbrus zakončený fasetkou a je - jak je u Kershaw dobrým zvykem - už z výroby jedovatě ostrá. Přestože se jedná o levnější nůž, tak provedení je bytelné, pojistka krásně zapadá a čepel výborně řeže. Tchajwanská AUS-8A je velmi dobrá ocel, srovnatelná třeba s naší 440B. Musí se občas obtáhnout, ale jinak má celkově velmi vhodné vlastnosti pro použití v nožířském průmyslu. Znám ji dobře z nožů Ka-bar Dozier a osvědčila se mi pro všestranné použití. Pochopitelně, i když je to nerezová ocel,musí se udržovat, krev je hodně agresivní. Nůž se dodává s účelným nylonovým pouzdrem.
S&W Bullseye Linerlock patří mezi low-end modely, které firma vyrábí. Kamarád Prachatičák je díky příznivé ceně a stříbrnému vzhledu rád používá na venkovní odběry vzorků. I přesto, že je nůž dobře viditelný, občas nějaký ztratí, a tak je pravidleně obměňuje. Poměrně vysoce tento cenově dostupný nůž, který si nehraje na cizí originál, hodnotí: "vše hladce chodí, zatím je pevný, nic se neviklá. Ocel není udaná (jedná se pravděpodobně o SW často používanou tzv. "surgical" chirurgickou ocel, tedy 420). Ostří drží tak nějak úměrně ceně. Má šikovný tvar čepele a dobře držící relativně tenký liner lock. Klip je pevný. Oceňuji tvar ručky, která výborně drží v ruce a v kapse nezadrhává díky plynulým a na hranám zaobleným tvarům. Celkem přijatelný spotřební nůž, s dobrým poměrem cena/výkon". Byl jsem proto velmi zvědavý, co řekne na podobně koncipovaný SWAT, který se momentálně prodává za obdobně přijatelné peníze.
S.W.A.T.
Je to nůž bytelný svými střenkami a vypadá pevně - nic se neviklá. V kontrastu k tomu má poměrně tenký liner-lock (plech tak 1 mm), který zatím drží a zaklapává přesně, ale uvidíme po čase. Oceňuji velmi pevnou osu čepele a to, že klip není zachycen 3 titěrnými šroubky (mám zkušenosti, že ty se často uvolňují), ale velkou plochou hlavice této osy. Nůž má poměrně elegantní tvar se zaoblenými hranami, nikde nedře (v ruce ani v kapse)a velmi dobře padne do středně velké a hlavně velké ruky. Střenky vybíhají v mohutnou záštitu, která vypadá až trochu předimenzovaně a taky hodně přináší na váze. Stříbrné hladké střenky jsou na 2 místech polepené gumou, takže nůž nevyklouzává z ruky. Čepel má hezký a praktický tvar, vysoký klínový výbrus s fazetou, a výrazné horní falešné ostří - díky tomu bude dobře bodat. Ostří na špici holilo, na spodku ne, materiál na něm vyznačený není, na krabičce je značena 440 a výroba v Číně v licenci SW. Řeže obstojně, výdrž jsem zatím netestoval. Myslím, že to i díky výbrusu bude celkem dobře řezající nůž.
Závěr? V téhle cenové relaci patří k tomu lepšímu - dobře se drží a netrčí z něj žádné zbyteční hrany a výrůstky. Působí pevně a bytelně. Možná je trochu větší a těžší, ale třeba díky tomu déle vydrží. Uspokojí hlavně pány s velkou rukou. Jednoruční otevírání chodí hladce. Myslím, že bude dobrej a něco vydrží - dvě sezóny jsou u mě maximum, pak už je vyviklanej, ale většinou ho dřív ztratím, ale hodí se ta stříbrná barva - svítí v lese a dobře se hledá.
stříbrné střenky jsou opravdu výrazné a nůž díky nim nepřehlédnete ani v bedně s nářadím, ani v trávě.
Mám-li shrnout svou zkušenost se současnou asijskou produkcí, nezbývá mi, než konstatovat "dobrý". Kvalita se za posledních pět let tak zvedla, že za dalších 5 let už nejspíš nebudeme kupovat nic jiného. S kvalitou se také zvedají ceny, proto kdo chce originál USA, ať dlouho neotálí, osudy firem Marbles, Schrade, asi i Ka-bar a dalších budiž nám poučením. Na druhou stranu ceny starých a použitých nožů (např. Marbles) na aukcích dosahují nečekaných výšek, je otázka, zda tento trend vydrží i nadále, nebo zanikne s generací, co ještě pamatuje skauting, ale momentálně to vypadá tak, že originály U.S.A. mohou být i dobrou investicí (je třeba ale trefit nadčasové a sběratelsky zajímavé modely).