Cold Steel Spike Talon point
Záloha záloh, nabroušený stanový kolík, nepovedená grilovací jehlice... to jsou jen některá hodnocení, která jsem už slyšel o Spiku, ale teprve když jsem ho dostal darem, začal jsem se o něj zajímat trochu víc. Je to nůž zúžený a "oklestěný" jak to jen šlo, všechno (kromě délky, podle mého názoru) se podřídilo možnosti skrytého nošení.
Technická data a první dojmy
Celková délka: asi 205 mm
Délka čepele: 10 cm
Váha: asi 72 g
První, co mě napadlo, když jsem Spike vytáhl z pouzdra, bylo "kříženec nože a jídelní hůlky". Tak zlé to sice není, ale vzhledem ke své délce je nůž opravdu nezvykle úzký. Nikoli už tenký - hřbet je snad 6 mm silný, což dále přispívá k "tyčkovitému" vzhledu.
Čepel
420, nic méně a zejména nic více. Nezávisle na tom, nakolik je "sub-zero quenched", tedy kalená podchlazením pod nulu, prostě nedrží ostří. Spike je sice vyložená zbraň, takže se od ní žádné zvláštní výkony v této oblasti nedají očekávat, ale to, že po deseti secích do tvrdého dřeva už papír spíše trhá než řeže - to není moc dobrá vizitka. Ani špička není příliš odolná, snadno se tupí a při jednom bodu do bukového prkna se z ní dokonce odštípla tenká "tříska" - nepáčil jsem, stalo se to jen silou bodnutí.
Pravda je, že nízké HRc se podílí i na tom, že se Spike nesmírně snadno brousí a navzdory průřezu čepele (skoro rovnostranný trojúhelník) je velmi jedovatě ostrý - chlupy jen odskakují od kůže. Mírné zakřivení čepele při řezu drží materiál a třeba provazy nemají tendenci sklouzávat jako u běžných tvarů čepele.
Dalo by se říci, že tvrzení Cold Steelu "Talon point Spike má průbojnost dýky a řezivost břitvy" je docela pravdivé, dokud se do rovnice nedostane delší řezání bez nabroušení...
Rukojeť
Hranatá, velmi malého průřezu a omotaná poměrně kluzkým nylonovým provázkem. To vše dává dohromady něco naprosto nepřijatelného pro jakékoli tvrdší použití - vyjma snad bodnutí v reverzním úchopu pojištěném palcem na patce rukojeti. Jistota většiny úchopů je zhruba stejná jako u tužky. Jak je vidět z fotografií, omotal jsem přední část rukojeti šňůrou - pokud se páskou, další vrstvou šňůry atp. rozšíří střed rukojeti, úchop se stává poměrně pohodlným i jistým, ale jen pro malou ruku - což je naštěstí můj případ.
Pouzdro
Samosvorné, ze Secure-Exu. V dodávaném stavu překrývá zbytečně velkou část rukojeti, což jsem upravil (pouzdra od Cold Steelu obecně vyžadují ořezání, než se v nich dají nože pohodlně nosit a především než se z nich dobře - v kvalitním úchopu - vytahují). Má mnoho otvorů pro řetízek, šňůru nebo jiný závěsný materiál, dokonce nechybí ani průvlek (zřejmě) pro popruh. Je poměrně malé a minimalistické, což je vždycky klad, pokud tedy nechcete nosit daný nůž kolem krku - úzké pouzdro se snadno přetáčí a po vytažení nože pak položíte palec na ostří.
Nejlépe se mi Spike nosil za použití opaskového poutka z nylonového provázku, zastrčený za pas kalhot. Zavěšený na krku překážel a nepříjemně se plácal, zejména při běhu - přeci jen, délka a váha byly znát.
Závěr
Než si koupíte Spike, dobře se zamyslete, co od nože vlastně chcete... a pokud dojdete k jinému závěru než "záložní zbraň a jenom zbraň", poohlédněte se jinde.
Michal Barda
|